لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

آمریکا: رای دهندگان افغان بر تهدید های طالبان چیره خواهند شد


آمریکا: رای دهندگان افغان بر تهدید های طالبان چیره خواهند شد
آمریکا: رای دهندگان افغان بر تهدید های طالبان چیره خواهند شد
<!-- IMAGE -->

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید کوشش های طالبان برای بازداشتن رای دهندگان افغان از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، محکوم به شکست است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ایالات متحده چنین کوشش هایی را نگران کننده می داند، اما او پیش بینی کرد که، علیرغم موج حملات انتحاری و راکتی در کابل، اراده رای دهندگان چیره خواهد شد.

کلی تایید کرد که افغان ها با برگزاری انتخابات در یک فضای مناقشه و خشونت، با چالشی جدی روبرو هستند، ولی افزود ایالات متحده حضور هزاران افغان در گردهمایی های انتخاباتی را، حتی با وجود تهدید های طالبان، دلگرم کننده می بیند.

کلی همچنین یاد آور شد انتخابات روز پنجشنبه نخستین رویدادی است که نهادهای افغان سازمان داده اند، بر خلاف انتخابات سال ۲۰۰۴که جامعه بین المللی ترتیب داد.

<!-- IMAGE -->

در باره محدودیت هایی که دولت حامد مرزی بر رسانه های افغانستان وضع کرده است، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت به اعتقاد ایالات متحده آزادی تهیه گزارش و خبر در دادن اعتبار به جریان رای گیری و وضعیت حوزه ها اساسی است.

مقامات افغانستان، در کوشش برای تشویق مردم به حضور در حوزه های رای گیری، از خبرنگاران درخواست کرده اند حوادث خشونت بار را گزارش ندهند.

XS
SM
MD
LG