لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

یک مقام عراقی: اعضای القاعده و بقایای رژیم صدام مسئول بمب گذاری های اخیر هستند


<!-- IMAGE -->

پلیس عراق می گوید سلسله انفجارهایی در نزدیکی هدف های عمده در سراسر بغداد، ۹۵ کشته و دست کم ۵۳۶ نفر مجروح برجا گذاشته است. این حملات، چهارشنبه را به خونین ترین روز در پایتخت عراق از زمان خروج سربازان آمریکا از مناطق شهری در ۹ تیر ماه (۳۰ ژوئن) تبدیل کرده است.

انفجارها در فاصله چند دقیقه از یکدیگر روی داد. یک بمب که در کامیونی جا سازی شده بود، در خارج از وزارت امور خارجه عراق در یک محله مسکونی منفجر شد. انفجار همچنین پنجره های ساختمان پارلمان را که در منطقه حفاظت شده سبز قرار دارد، درهم شکست. مقامات می گویند گلوله های خمپاره همچنین در داخل این ناحیه که بسیاری از سفارتخانه های خارجی و ادارات دولتی عراق در آن قرار دارند، فرود آمد .

بمب اتومبیلی دیگری در محله «صالحیه» در مرکز بغداد، که بسیاری از پایگاه های نظامی در آن قرار دارند، منفجر شد. در حمله خمپاره ای دیگری ساختمان فرمانداری مرکزی هدف قرار گرفت، در همین حال یک خودرو در نزدیکی وزارت دارایی در شمال بغداد منفجر شد.

یک بمب اتومبیلی نیز یک محله تجارتی در محله «بیعه» در غرب بغداد را هدف گرفت.

هیچ گروهی مسئولیت حملات را بر عهده نگرفته ست. با این حال، حسینعلی کمال، معاون وزارت کشور عراق، در مصاحبه ای با بخش کردی صدای آمریکا اعضای القاعده و بقایای رژیم بعثی صدام حسن را مسئول دانست. همچنین نیروهای امنیتی عراق می گویند آنها روز چهارشنبه دو عضو القاعده را پس از متوقف ساحتن یک خودرو دیگر پر از مواد منفجره دستگیر کردند.

در خبری دیگر، ارتش آمریکا می گوید روز چهارشنبه یک سرباز آمریکایی در نبردی در جنوب عراق کشته شد. جزییات بیشتری درباره این حادثه منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG