لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

طالبان مسئولیت بمب گذاری در کابل را بر عهده گرفتند


طالبان مسئولیت بمب گذاری در کابل را بر عهده گرفتند
طالبان مسئولیت بمب گذاری در کابل را بر عهده گرفتند
<!-- IMAGE -->

مقامات افغان می گویند در سلسله حملاتی به سربازان بین المللی و کارمندان سازمان ملل متحد دست کم ۱۶ تن جان سپرده اند و بیش از ۵۰ نفر مجروح شده اند.

در بزرگراهی در شرق کابل، یک بمب گذار انتحاری خودرو خود را به یک کاروان نظامی بین المللی کوبید، و دو کارمند افغان سازمان ملل متحد، یک عضو ناتو و دست کم پنج شهروند افغان را کشت.

چند ساعت پیشتر، در مرکز پایتخت، راکت هایی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری فرود آمدند. تلفاتی گزارش داده نشده است. در ایالت اوروزگان در جنوب افغانستان، یک بمب گذار انتحاری با اتومیبل به یک مرکز رای گیری حمله کرد و چهار سرباز و دو غیر نظامی را کشت.

همچنین در شرق افغانستان، ارتش آمریکا گفت دو سرباز آمریکایی در پی برخورد خودرو آنها به یک بمب کشته شدند.

طالبان اعلام کرده اند انتخابات روز پنجشنبه را برهم بزنند و این نگرانی وجود دارد که پایین بودن تعداد رای دهندگان اعتبار انتخابات را بخطر بیاندازد.

اما در جریان یک کنفرانس خبری با خبرنگاران در کابل، یک ژنرال ناتو گفت او یقین دارد که نیروهای بین المللی کمک امنیتی و پلیس و ارتش افغانستان آماده تامین امنیت رای دهندگان خواهند بود.

در این میان، در تحقیقاتی که انجام گرفته شواهدی از تقلب و فساد حتی پیش از رای گیری پیدا شده است. بی بی سی گفت یک شهروند افغان که مخفیانه کار می کرد، ورقه های رای را که در کابل به فروش می رسید پیدا کرد، و یک رهبر قبیله ای در شمال کشور گفت به او در برابر جمع آوری آرای زیاد، هزاران دلار پیشنهاد شده است.

<!-- IMAGE -->

کای آیده، مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید او خلافکاری هایی را پیش بینی می کند، اما انتظار ندارد اعتبار انتخابات را به خطر بیاندازد.

حامد کرزی در انتخابات روز ۲۹ مرداد ماه (۲۰ اوت) با حدود ۳۰ رقیب روبرو است. هنوز روشن نیست که آیا هیچیک از کاندیداها قادر خواهند بود بیش از ۵۰ درصد رای ها را که برای پرهیز از دور دوم انتخابات لازم است به دست آورند یا نه.

نیروی تحت فرمان ناتو در افغانستان روز سه شنبه گفت در جریان انتخابات، عملیات تهاجمی را متوقف خواهد ساخت و فقط کارهایی را که برای حفاظت از مردم لازم است انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG