لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

ریيس زندان خمرهای سرخ، شورشيان شيعه در يمن، دو بمبگذاری در عراق، و قيمت نفت


ریيس زندان خمرهای سرخ، شورشيان شيعه در يمن، دو بمبگذاری در عراق، و قيمت نفت
ریيس زندان خمرهای سرخ، شورشيان شيعه در يمن، دو بمبگذاری در عراق، و قيمت نفت
<!-- IMAGE -->

شهادت عليه رييس سابق زندان خمرهای سرخ در کامبوج به اتهام جنايت عليه بشريت

يک مرد نيوزلندی که برادرش سه دهه پيش در دوران حکومت خمرهای سرخ بر کامبوج، در زندانی در اين کشور شکنجه و کشته شد، می گويد اميدوار است رييس سابق آن زندان به سرنوشتی وحشتناک دچار شود. راب هَميل، به دادگاهی که تحت حمايت سازمان ملل متحد وظيفه رسيدگی به جنايات جنگی را بر عهده دارد گفت او می خواهد کنگ کک ليو، مشهور به دويک، رييس سابقِ زندان بيست و يک را درهم بکوبد. تعبيری که خمرهای سرخ برای کشتن مخالفان خود از آن استفاده می کردند. روز دوشنبه، آقای هميل برای شهادت عليه دويک که به اتهام جنايت عليه بشريت محاکمه می شود، در دادگاهی در کامبوج حضور يافت. قايقی که برادر او، يک کانادايی و يک بريتانيايی سرنشين آن بودند، در سال ١٩٧٨ وارد آبهای کامبوج شده بود. مقامهای خمرهای سرخ، شهروند کانادايی را به ضرب گلوله کشتند و دو قربانی ديگر را در زندان مشهور، به S-۲۱ به حدی شکنجه دادند که به جرم جاسوسی اعتراف کنند. اين دو نيوزلندی و بريتانيايی، پس از آن کشته شدند. در جريان حکومت خمرهای سرخ بر کامبوج، نزديک به پانزده هزار نفر تنها در S-۲۱ کشته شدند که در ميان قربانيان، چند تبعه خارجی نيز حضور داشتند. در اين زندان، بسياری از قربانيان تحت شکنجه، وادار به اعتراف های دروغين می شدند.

<!-- IMAGE -->

نيروهای امنيتی يمن يک رهبر شورشيان شيعه را کشتند

نيروهای امنيتی يمن در درگيريهای جديدی در شمال اکثراً سنی نشين اين کشور، يک رهبر شورشيان شيعه را کشتند. به گفته مقام های دولتی، در اين حمله ده ها تن از سربازان اين کشور و نيروهای شورشی نيز کشته شدند. به گزارش رويترز حسين کمزا، که رهبری شورشيان استان شمالی امران يمن را بر عهده داشت در خشونت های روز يکشنبه کشته شد. اين شورشيان از حاميانِ عبد المالک- الحوثی، از قومِ الحوثی هستند. درگيريهای روز دوشنبه به ويژه در استانِ شمالی صعدا، جايی که مقر الحوثی در آن واقع شده، ادامه داشت. فرماندار اين استان هفته پيش اعلام کرد شورشيان ١٥ نفر را در اين منطقه ربوده اند. پيشتر در ماه جاری ميلادی دولت يمن اعلام کرد عمليات گسترده ای را عليه شورشيان شيعه آغاز کرده است. مقامهای يمنی می گويند شورشيان اين کشور در تلاش برای برقراری حکومت روحانيون در اين کشورهستند، اين در حاليست که شورشيان تاکيد دارند تنها برای دفاع از روستاهای خود در مقابل بی عدالتی های دولت تلاش می کنند.

<!-- IMAGE -->

انفجارِ ۲ بمب جداگانه در محله ای شيعه نشين در بغداد حداقل ۶ کشته به جای گذاشت

به گفته پليس عراق انفجار ۲ بمب جداگانه در شرق بغداد - در محله ای شيعه نشين حداقل ۶ کشته و حدود ۱۸ مجروح به جای گذاشت. ۵ کودک در ميان مجروحان بودند. بمب ها در کيسه ای نايلونی پيچيده شده بود و در محوطه ی داخلی و بيرونی يک رستوران، منفجر شد. به گفته يک شاهد عينی اين رستوران همواره مشتريانِ زيادی داشته است و تروريست ها با هدف قرار دادن اين مکان مردم عادی را مورد حمله قرار دادند. بمب ها تقريباً ساعت ۸ بعد از ظهر روز يکشنبه در حالی منفجر شد که بازارچه مملو از جمعيت بود. يکی از ساکنان محل نيز تاکيد کرد با توجه به اين که هيچ هدف اداری يا نظامی در اين محله نيست بمب گذاری صرفا به منظور ايجاد هراس در مردم صورت گرفته است.

<!-- IMAGE -->

افت قيمتِ نفت در آمريکا و ديگر کشورهای جهان در روز دوشنبه

نگرانی ها از کاهشِ تقاضا برای مصرفِ انرژی در آينده ای نزديک، باعث افت قيمتِ نفت در آمريکا و ديگر کشورهای جهان در روز دوشنبه شد. هر بشکه نفت در معاملات نيويورک، با ٩١ سنت کاهش، به ٦٦ دلار و شصت سنت رسيد. به نظر می رسد دلالانِ نفت به گزارشی که روز جمعه منتشر شد واکنش نشان دادند. اين گزارش از کاهش اعتمادِ مصرف کننده ها در ايالات متحده حکايت داشت. کاهشِ اعتمادِ مصرف کننده می تواند به معنی فعاليتهای کمترِ اقتصادی و نياز کمتر به مصرف انرژی باشد.XS
SM
MD
LG