لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

روسای جمهوری آمریکا و مصر به روند صلح خاورمیانه خوشبین هستند 


<!-- IMAGE -->

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و حسنی مبارک رییس جمهوری مصر، نسبت به امکان پیشرفت در روند صلح اسراییل و فلسطینیان ابراز خوشبینی کرده اند.

آقای اوباما روز سه شنبه در کاخ سفید با مبارک ملاقات کرد و پس از آن به خبرنگاران گفت حرکت هایی در جهت درست جریان دارد، از جمله خارج شدن اسراییل از برخی از نقطه های بازرسی در کرانه غربی و بهبود وضعیت نیروهای امنیتی فلسطینی.

با این حال، آقای اوباما تکرار کرد که تمام طرف ها یعنی اسراییلیان، فلسطینیان و کشورهای عرب، نیاز دارند «گام های قاطعی» برای آغاز دوباره مذاکرات جدی بردارند. او گفت «فرصت فوق العاده ای» برای پیشرفت واقعی وجود دارد، به این شرط که تمام طرف ها حاضر باشند از وضعیت گذشته فراتر بروند.

پزریدنت مبارک، که در کنار آقای اوباما نشسته بود، گفت حرکتی در جهت درست آغاز شده است، اما اسرایییلیان و فلسطینیان نیاز دارند گفت و گو کنند و اظهار داشت چنین کاری به آنها امید می بخشد.

دو رهبر همچنین درباره ایران، عراق، شاخ آفریقا، و اصلاحاتی در داخل مصر بحث کردند.

پیشتر در روز دوشنبه، پرزیدنت مبارک حدود یک ساعت با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت آنها درباره مجموعه ای از مسایل که شامل روند صلح و وضع در ایران و سودان بود بحث کردند.

او گفت ایالات متحده موافق است که تمام طرف ها (اسراییل، فلسطینیان و کشورهای عربی) نیاز دارند برای آماده ساختن صحنه بازگشت به مذاکرات، گام های موازی بردارند.

مقامات آمریکایی، اسراییل را برای متوقف ساختن عملیات خانه سازی به منظور راضی ساختن اعراب برای امتیازاتی در روند صلح زیر فشار گذاشته اند. اما بنیامین نتاینیاهو، نخست وزیر اسراییل گفته است برای برخورد با «رشد طبیعی» باید اجازه داده شود ساختمان محله ها در سطحی محدود ادامه پیدا کند.

ایالات متحده همچنین می خواهد امنیت فلسطینیان بهتر شود و گام هایی به سوی عادی سازی مناسبات بین کشورهای عربی و اسراییل برداشته شود.

ادوارد واکر، مدیر کل سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، می گوید دیدار مبارک کاهش تنش هایی را که در دوره دولت بوش بین دو کشور به وجود آمد نشان می دهد. آقای بوش سیاست های حقوق بشر مصر و سرکوب سیاسی در کشور را نکوهش می کرد. زیر فشار دولت بوش، مبار ک با تغییر قانون اساسی برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری را امکان پذیر ساخت.

XS
SM
MD
LG