لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۰

گزارش اقتصادی: چشم انداز تیره و تار اقتصاد روسیه


<!-- IMAGE -->

جوناس برنستاین، خبرنگار صدای آمریکا، مسکو

دیمتری مدودف، رییس جمهوری روسیه اخیراً چشم انداز تیره و تاری از اقتصاد روسیه ارایه کرده و گفته است کشور دیگر توان ادامه فعالیت اقتصادی در ساختار کنونی را نخواهد داشت.

با این وجود برخی از ناظران روسیه تردید دارند که کشور در مسیر تثبیت رشد اقتصادی قدم بردارد.

پرزیدنت مدودف می گوید به دلیل اینکه اقتصاد روسیه بیش از حد به صادرات منابع طبیعی متکی است، به شدت از رکود جهانی اقتصاد لطمه خورده است.

آقای مدودف می گوید: «اقتصاد به جای پیشرفت به جلو در یک مسیر دایره ای حرکت می کند و این امر در پی بحران جهانی اقتصاد تشدید شده است و اقتصاد روسیه را در مقایسه با سایر کشورها در سراشیبی خطرناکی قرار داده است.»

وی افزود تکیه بر صادرات کالا قدم گذاشتن در یک جاده بن بست است و اگر اقتصاد روسیه از زیر بنا متحول نشود، آینده روشنی نخواهد داشت.

همزمان با آغاز رکود جهانی اقتصاد، میزان تقاضا برای نفت گاز، الوار و سایر منابع روسیه کاهش یافت. افت قیمت ها نیز لطمه سنگینی به اقتصاد روسیه زده است.

آقای مدودف اخیراً در دیدار خود با رهبران ارشد احزاب سیاسی کشور در شهر ساحلی سوچی دیدگاه های خود را ارایه کرد.

داده های اقتصادی روسیه نیز ارزیابی مشابهی از اقتصادی که روزگاری یکی از پویاترین ساختارهای اقتصادی جهان بود، ارایه کرده اند.

سازمان دولتی آمار روسیه اعلام کرده است رشد اقتصادی کشور در سه ماهه دوم سال جاری در مقایسه با دوره مشابهی در سال گذشته، ۱۱ درصد کاهش یافته است. این کاهش در تاریخ اقتصادی روسیه بی سابقه بوده است.

روسیه با بالاترین نرخ تورم و پایین ترین سطوح بازدهی صنعتی بین کشورهای اتحاد شوروی پیشین روبروست.عملکرد اقتصادی روسیه پیرو عملکرد اقتصادی کشورهای در حال توسعه همچون برزیل، چین و هند است.

ذخایر نقدی روسیه که شامل درآمد مازاد ناشی از صادرات نفت است در ماه ژوئیه به ۸۸ میلیارد دلار کاهش یافت. این رقم در ماه مارس ۱۳۷ میلیارد دلار بود.

با وجود افزایش جهانی قیمت نفت، انتظار می رود ذخایر نقدی روسیه تا پایان سال به ۵۰ میلیارد دلار کاهش یابد.

وزیر دارایی روسیه هشدار داده است ذخایر نقدی تا سال ۲۰۱۰ به پایان خواهد رسید.

احیای اقتصادی روسیه در کوتاه مدت عملی به نظر نمی رسد. میخائیل دلیاگین، کارشناس اقتصادی می گوید آقای مدودف که بیش از یک سال رییس جمهوری روسیه بوده به طور ناگهانی به خاطر آورده است که کمبودهای اقتصادی کشور را یادآوری کند. اظهار نظرهای رییس جمهوری ممکن است کنایه ای به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری پیشین و نخست وزیر کنونی روسیه باشد که مسئولیت اقتصاد را بر عهده دارد.

کارشناسان اقتصادی می گویند فارغ از سیاست، ساختار اقتصادی مشکلات زیربنایی دارد که راه کارهای کوتاه مدت تغییری در وضعیت آن حاصل نخواهد کرد.

ناتالیا اورلوا، اقتصاددان ارشد بانک آلفا، بزرگترین وام دهند خصوصی روسیه می گوید: «تعداد اندکی از کشورهای جهان را می یابید که صادرات انرژی بدنه اقتصاد آنها را تشکیل دهد و دولتمردان آن قادر بوده اند تا ساختار کشورشان را با تنوع اقتصادی بیامیزند. برای روسیه نیز اعمال تغییر و تنوع اقتصادی سال ها طول می کشد و نیازمند تغییر در راهبرد کشور است.»

کارشناسان اقتصادی بر این باورند تغییرات عمده در بدنه اقتصادی ضامن تثبیت رشد اقتصادی بلند مدت است.

اولگ زامولین، استاد دپارتمان اقتصاد نوین دانشگاه مسکو می گوید با وجود اینکه روسیه طی دهه گذشته تلاش های بسیاری برای تغییر بخش خصوصی و بازرگانی در زیربنای اقتصادی خود به عمل آورده است اما در بخش عمومی اقدامات چندانی انجام نگرفته است.

وی می گوید: «بخش عمومی شامل اجرای قانون و یک سیستم قضایی است که بتواند از سرمایه گذاری خصوصی عظیم محافظت کند. ساختار سیاسی روسیه به توسعه سیستم های قضایی و اجرای قانون توجه نمی کند و دولتمردان این کشور صرفاً از سرمایه گذاری هایی حمایت می کنند که به رشد اقتصادی کمک کند.»

زامولین پیش بینی می کند طی چند سال آینده، اقتصاد روسیه با رکود مواجه خواهد شد و برای تثبیت رشد اقتصادی در اوایل این دهه ناتوان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG