لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

رییس جمهوری مصر با پرزیدنت اوباما ملاقات می کند


<!-- IMAGE -->

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما ملاقات می کند، بحث های آنها بر روند صلح خاورمیانه و مسایل دیگر متمرکز است.

پرزیدنت مبارک، که برای نخستین بار در مدت پنج سال به کاخ سفید رفته است، روز دوشنبه حدود یک ساعت با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت آنها درباره مجموعه ای از مسائل که شامل روند صلح و وضع در ایران و سودان بود بحث کردند.

او گفت ایالات متحده موافق است که تمام طرف ها – اسراییل ، فلسطینیان و کشورهای عربی – نیاز دارند برای آماده ساختن صحنه بازگشت به مذاکرات ، گام های موازی بردارند.

مقامات آمریکایی اسراییل را برای متوقف ساختن عملیات خانه سازی بمنظور راضی ساختن اعراب برای امتیازاتی در روند صلح زیر فشار گذاشته اند. اما بنیامین نتاینیاهو نخست وزیر اسراییل گفته است برای برخورد با " رشد طبیعی" باید اجازه داده شود ساختمان محله ها در سطحی محدود ادامه پیدا کند.

ایالات متحده همچنین می خواهد امنیت فلسطینیان بهتر شود و گام هایی بسوی عادی سازی مناسبات بین کشورهای عربی و اسراییل برداشته شود.

ادوارد واکر، مدیر کل سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، می گوید دیدار مبارک کاهش تنش هایی را که در دوره دولت بوش بین دو کشور بوجود آمد نشان می دهد. آقای بوش سیاست های حقوق بشر مصر و سرکوب سیاسی در کشور را نکوهش می کرد. زیر فشار دولت بوش، مبار ک با تغییر قانون اساسی برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری را امکان پذیر ساخت.

XS
SM
MD
LG