لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

ایران پیوسته از رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر سر باز می زند


ایران پیوسته از رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر سر باز می زند
ایران پیوسته از رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر سر باز می زند

<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد زمانی که برای دومین بار بعنوان رییس جمهوری ایران سوگند یاد کرد، عهد کرد کشورش را بسوی عظمت و بزرگی هدایت کند. یک راه رسیدن کشوری به چنین هدفی این است که به کلامش پای بند بماند و به تعهدات بین المللی خود احترام گذارد. ایران در این مقوله بسیار عقب بوده است.

برای مثال، ایران یکی از کشورهای اصلی بود که اعلامیه جهانی حقوق بشر را امضا کرد. این اعلامیه آزادی بیان، تشکیل گردهمایی های آرام و صلحجویانه و مذهب را تضمین می کند. دستگیری های خود سرانه و شکنجه را ممنوع می سازد و حق هر فرد را برای برخورداری از حفاظت های قانونی برابر و دادگاه های مستقل و بی طرف می پذیرد. اما، آن گونه که ماه های اخیر بخوبی نشان داده است، مقامات ایران پیوسته از رعایت اعلامیه جهانی حقوق بشر سر باز می زنند. در پی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲خرداد، هزاران ایرانی دستگیر شدند. بیش از ۱۰۰نفر هدف محاکمات نمایشی در تهران قرار گرفتند، با دسترسی اندک یا بدون دسترسی به مشاور قانونی و وکیل مدافع. کیان تاجبخش پژوهشگر آمریکایی ایرانی تبار از جمله آنها است. و سه کارشناس سازمان ملل متحد نگرانی جدی خود را نسبت به اتهاماتی که حاکی است بسیاری از بازداشت شدگان پس از انتخابات زیر شکنجه اعتراف کردند، ابراز داشتند.

ایران همچنین پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا کرده است، که ایجاب می کند کشورهای غیر اتمی معیارهای ایمنی جامعی را که آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص ساخته است رعایت کنند. ایران در سال ۱۹۷۴با چنین معیارهایی موافقت کرد. اما در سال ۲۰۰۱، کشف شد یک برنامه پنهانی غنی سازی اورانیوم را که ناقض قرارداد است، دنبال می کند. از آن هنگام، آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه هایی از ایران خواسته اند غنی سازی را متوقف سازد و با آژانس همکاری کند تا ثابت شود برنامه غنی سازی اورانیوم با هدف تولید تسلیحات اتمی اجرا نمی شود. ایران از چنین کاری خوددرای کرده است.

ایران کنوانسیون وین در مورد مناسبات کنسولی را نیز تصویب کرده است ، که از جمله ایجاب می کند کنسولگری از بازداشت اتباع خارجی در کشوری بی درنگ آگاه شود و بدون تاخیر به آنها دسترسی یابد. اخیرا وقتی سه کوهنورد آمریکایی ناخواسته از عراق وارد ایران شدند، دولت ایران دادن اطلاع رسمی در باره بازداشت آنها ، و نیز دسترسی به کوهنوردان را به سفارت سویس ، که حافظ منافع آمریکا در ایران است ، بتاخیر انداخت.

آنگونه که پرزیدنت اوباما بدرستی گفته است ، «مردم ایران ملتی بزرگ هستند، و تمدن ایران ، تمدنی بزرگ.» اما، او گفت : « رهبران ایران باید راهی را دنبال کنند که در آن آنها بخشی از یک جامعه بزرگتر باشند که مسئولیت هایی دارد و بر اساس معیارها و مقررات بین المللی، که جهانی است، عمل می کند.»

XS
SM
MD
LG