لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

عدم انتشار روزنامه اعتماد ملی، پاسخ مهدی کروبی و خبرهای ديگر از بازداشت شدگان در ايران


عدم انتشار روزنامه اعتماد ملی، پاسخ مهدی کروبی و خبرهای ديگر از بازداشت شدگان در ايران
عدم انتشار روزنامه اعتماد ملی، پاسخ مهدی کروبی و خبرهای ديگر از بازداشت شدگان در ايران
<!-- IMAGE -->

روزنامه اصلاح طلب اعتماد ملی روز دوشنبه، انتشار نيافت

روزنامه اصلاح طلب اعتماد ملی روز دوشنبه، در ايران انتشار نيافت. اعتماد ملی در شماره ای که قرار بود صبح روز دوشنبه در اختيار شهروندان قرار بگيرد، پاسخ مهدی کروبی به سخنان خطيبان جمعه را که عليه او سخنرانی کرده بودند، منتشر کرد. شماره روز دوشنبه روزنامه اعتماد ملی، در پايگاه اينترنتی اين روزنامه قرار دارد.

<!-- IMAGE -->

اعتصاب غذای ده ها زندانی در زندان اوين

بنا به گزارشهای موجود، دهها زندانی مستقر در زيرزمين قرنطينه بند مالی زندان اوين با انتشار بيانيه ای اعلام کرده اند که اعتصاب غذای دسته جمعی و روزه سياسی خود را از ساعاتی پيش آغاز کرده اند. امضا کنندگان اين بيانيه آقايان جلال ذوالقدری، رضا شعبانی، سهراب رضاپور، آرياسب مغان باوند، محمدرضا عروجی، حسين رضايی برسری، محمدصادق فومنی، ايوب قنبريان پور، حميد ترقی و شيخی آبلالی گفته اند که مدتهاست در بلاتکليفی بسر می برند و در اين مدت در شرايطی خشونت بار شکنجه شده اند و امکان دفاع آزادانه از آنها سلب شده است.

<!-- IMAGE -->

مجمع روحانيون مبارز: اهانت ها عليه مهدی کروبی جنايت است

مجمع روحانيون مبارز، از احزاب اصلاح طلب جمهوری اسلامی، با صدور بيانيه ای، به سخنان حاميان دولت محمود احمدی نژاد عليه مهدی کروبی، واکنش نشان داد و اعلام کرد اهانت ها عليه مهدی کروبی جنايت است. در بخش ديگری از اين بيانيه، مجمع روحانيون مبارز، دادگاه بازداشت شدگان اخير را غيرقانونی، نمايشی، خلاف موازين قانون اساسی، شرع و وجدان بشری توصيف کرده است. مجمع روحانيون مبارز، همچنين از آنچه سرکوب مردم، دستگيری های وسيع با بهانه های واهی و نسبت دادن اعتراض مدنی مردم به بيگانه در روزهای پس از انتخابات خوانده، انتقاد کرده است.

<!-- IMAGE -->

مهدی کروبی با تشريح گزارش صدا و سيمای جمهوری اسلامی در باره دختری به نام ترانه موسوی اين گزارش را دروغ خواند

مهدی کروبی، از نامزدهای معترض به نتيجه انتخابات اخير ايران، حوادث پس از انتخابات را از نظر خشونت بی سابقه خواند و بار ديگر تاکيد کرد عده ای از مردم معترض، تحت شکنجه کشته شدند. رييس سابق مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه ای با پايگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی که شب گذشته منتشر شد، گفت فكر نمی کند در هيچ جای دنيا، برخوردهای صورت گرفته با بازداشت شدگان اخير سابقه داشته باشد. به گفته آقای کروبی، اين برخوردها در زير زمين يک وزارتخانه، بازداشتگاه كهريزک، برخی از كلانتری ها و پايگاههای بسيج روی داده و بر اثر آن، دندان ها و سرها شكسته شده است، چشمانی كور شده و عده ای کشته شده ا ند. اين نامزد معترض همچنين گفت ماموران امنيتی اخيرا به منزل دختری مراجعه کرده و او را در حضور مادرش کتک زده اند که چنين برخوردی توسط ماموران ساواک هم با مبارزان انقلابی سابقه نداشت. آقای کروبی در بخش ديگری از مصاحبه اش، با تشريح گزارش صدا و سيمای جمهوری اسلامی درباره دختری به نام ترانه موسوی، اين گزارش را دروغ خواند. وی همچنين از احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران که خواستار محاکمه مهدی کروبی شده و احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد که آقای کروبی را تروريست خوانده است، انتقاد کرد. مهدی کروبی درباره نامه اش که خواستار بررسی شايعات مربوط به تجاوز جنسی به شماری از دختران و پسران در زندان ها شده، گفت وی تنها زمانی سكوت خواهد کرد كه همه ابعاد اين ماجراها بررسی و با مردم صادقانه حرف زده شود.

<!-- IMAGE -->

مسئول سايت قلم نيوز از زندان آزاد شد

مير حميد حسن زاده، مسئول سايت قلم نيوز که اخبار مربوط به مير حسين موسوی، نامزد معترض به نتيجه انتخابات را منتشر می کند، از زندان آزاد شد. به گزارش خبرگزاری ايلنا، آقای مير حميد حسن زاده مديرعامل سابق خبرگزاری ايسنا، و مسوول سايت قلم، با سپردن ۱۰۰ ميليون تومان وثيقه آزاد شد. وی حدود دو هفته پيش در دفتر خبرگزاری ايسنا بازداشت شده بود. از سوی ديگر، پايگاه اطلاع رسانی نوروز، وابسته به جبهه مشارکت ايران اسلامی، از آزادی سعيد شرکوند، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ايران اسلامی و معاون وزير اقتصاد در دولت سيد محمد خاتمی خبر داده است. وی بيش از ٥٠ روز در بازداشت بود. به گزارش نوروز، سيعد شرکوند، شب گذشته با قيد وثيقه آزاد شد. به گزارش نوروز، سعيد نورمحمدی، حسين موسوی، رضا همايی و زويا حسنی از جمله جوانان آزاد شده اين حزب اصلاح طلب بودند. به دنبال اعلام نتيجه انتخابات رياست جمهوری ايران، بسياری از رهبران و اعضای احزاب اصلاح طلب نظير سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، مجمع روحانيون مبارز و جبهه مشارکت ايران اسلامی بازداشت شدند. احزاب اصلاح طلب از حوادث اخير انتخابات ايران به عنوان کودتا ياد کرده اند و می گويند دولت محمود احمدی نژاد را به رسميت نمی شناسند.

<!-- IMAGE -->

ریيس کميته ويژه پيگيری وضع بازداشت شدگان: ۱۲ مامور نيروی انتظامی و يک قاضی متخلف در ماجرای بازداشتگاه کهريزک محاکمه می شوند

ریيس کميته ويژه پيگيری وضع بازداشت شدگان رويدادهای پس از انتخابات در مجلس شورای اسلامی روز گذشته اعلام کرد که ۱۲ مامور نيروی انتظامی و يک قاضی متخلف در ماجرای بازداشتگاه کهريزک محاکمه می شوند. نيروی انتظامی دو هفته پيش در بيانيه ای به «عزل و تنبيه دو تن از مسئولانی که در انجام وظايف کوتاهی داشته اند» و «تنبيه دو تن از افسران نگهبان وقت به دليل اقدام خودسرانه در تنبيه بدنی بازداشتشدگان» و «تنبيه انضباطی تعداد ديگری از مسئولان که به صورت مستقيم و غيرمستقيم در ايجاد شرايط به وجود آمده نقش داشته اند» اشاره کرده بود.پرويز سروری، نماينده تهران و ریيس کميته ويژه مجلس، ضمن اعلام اين که برای اين افراد پرونده قضايی تشکيل شده است گفت: تاکنون «تقريبا همه کسانی که در بازداشتگاه کهريزک مسئوليت داشته اند» برکنار شده اند. صدها تن از فعالان سياسى و مدنی معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری همچنين روزنامه نگاران و مردم عادى توسط نيروهاى امنيتى و بسيجى بازداشت و به بازداشتگاههاى مختلف از جمله زندان كهريزک كه زير نظر نيروى انتظامى اداره می شد منتقل شدند. به دنبال انتشار خبر مرگ محسن روح الامينی، فرزند مشاور محسن رضايی، در بازداشتگاه کهريزک، آيت الله خامنه ای دستور تعطيلی اين بازداشتگاه را صادر کرد. در حالی که حدود سه هفته از صدور حکم آيت الله علی خامنه ای می گذرد هر روز بر ابعاد اين پرونده افزوده شده است. مهدی کروبی، ریيس حزب اعتماد ملی اواخر هفته گذشته درباره رفتار با زندانيان کهريزک درباره آنچه سخن گفت که رفتار نامطلوب و غيرانسانی با زندانيان را منعکس می کرد. ریيس کميته ويژه مجلس با اشاره به اين که اعضای اين کميته از بازداشتگاه کهريزک ديدن کرده اند گفت: «اين محل به هيچ عنوان در شان کسانی که در اعتراضات خيابانی اخير بازداشت شدند نبوده است.» آقای سروری که عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس نيز هست افزود: «قاضی که دستور انتقال بازداشتيها به بازداشتگاه کهريزک را داده است نيز متخلف است و با وی برخورد خواهد شد.» صحبت پيرامون وقوع قتل در بازداشتگاه کهريزک درحالی مطرح است که اسماعيل احمدی مقدم فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ در همان روز در گفت و گو با خبرنگاران مرگ زندانيان در کهريزک را تاييد کرده، اما آن را ناشی از شيوع بيماری دانسته بود.

XS
SM
MD
LG