لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

بيانيه رسمی هيلاری کلينتون و خبرهای ديگر بين المللی در ارتباط با ايران


<!-- IMAGE -->

بيانيه رسمی هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در ارتباط با شهروندان آمريکايی زندانی در ايران

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در يک بيانيه رسمی ضمن ابراز نگرانی از وضعيت شهروندان آمريکايی که در زندان های جمهوری اسلامی محبوسند، خواستار آزادی فوری آنان و بازگشتشان به آمريکا شد. در اين بيانيه ، به ٥ تن از شهروندان آمريکايی زندانی در ايران اشاره شده است: سه کوهنوردی که در روز ۹ مرداد ماه (٣١ ماه ژوئيه) در منطقه مرزی کردستان توسط نيروهای امنيتی ايران باز داشت شده اند و ايران رسماً بازداشت آنها را تاييد کرده است، همچنين کيان تاجبخش محقق آمريکايی ايرانی تبار و رابرت لوينسن مامور پيشين اف بی آی که نزديک به دو سال و نيم پيش درايران ناپديد شده است .در بيانيه وزير امورخارجه آمريکا به لزوم پايبندی ايران به تعهدات کنوانسيون وين اشاره شده است.

<!-- IMAGE -->

تحليل واشنگتن پست از بيانيه هيلاری کلينتون

روزنامه واشنگتن پست تحليلی دارد درخصوص سخنان اخير هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا پيرامون شماری از شهروندان آمريکايی که در ايران ناپديد يا بازداشت شده اند ودولت آمريکا همچنان از سرنوشت آنها بی خبر است.به نوشته واشنگتن پست خانم کلينتون در سخنان تازه خود در خصوص لزوم آزادی هر چه سريعتر اين شهروندان لحنی جدی تر از گذشته به کار گرفته است.

<!-- IMAGE -->

سر مقاله نيويورک تايمز در ارتباط با واکنش جمهوری اسلامی به تجاوز به زندانيان در ايران

شماره روز شنبه روزنامه نيويورک تايمز در سر مقاله ای می نويسد که مقام های جمهوری اسلامی کوشش می کنند تا افشاگری پيرامون تجاوز به زندانيان رويدادهای اخيردر ايران را سرکوب کنند. اين مقاله نيويورک تايمز از اتهام تجاوز به عنوان تابو درايران ياد می کند و می گويد: اکنون که مهدی کروبی در اين خصوص سخن گفته بيش از پيش مورد غضب گروهی از مقامات جمهوری اسلامی و شماری از ائمه جمعه قرار گرفته است. تحليل نويسنده نيويورک تايمز اين است که گفته های آقای کروبی و طرح مساله ی تجاوز به زندانيان فصلی تازه را در رويدادهای اخير ايران گشوده است.

<!-- IMAGE -->

مقاله نيويورک تايمز درباره تلاش کنگره آمريکا براي تحريم فروش ینزين به ايران

در مقاله ای ديگر و درشماره ی امروز خود از امکان تشديد تحريم های ايالات متحده عليه ايران می نويسد و می افزايد: «کنگره و کاخ سفيد درتلاشند تا ايران را با تحريم بنزين مواجه کنند. اقدامی که ايران را به اطاعت وانخواهد داشت.نويسندگان اين مقاله در ادامه می نويسند که تحريم بنزين تنها در صورت تصويب سازمان ملل متحد موثرخواهد بود .علاوه برآن وجوه اقتصادی چنين تحريمی از نظر نويسندگان اين مقاله برای واداشتن ايران به تمکين و دست برداشتن از برنامه هسته ای اش منطقی نيست چرا که نتيجه ی آن قاعدتا به کاهش مصرف منتج می شود و شايد تاثير مختصری بر توليد ناخالص ملی آن کشور بگذارد.

<!-- IMAGE -->

لس آنجلس تايمز: تشکيلات راه سبز موسوی در راستای نهادينه کردن جنبش سياسی

روزنامه لس آنجلس تايمز درمقاله ای در خصوص اقدام تازه مير حسين موسوی می نويسد: کوشش آقا موسوی برای ايجاد و ادامه حرکت سبز با ايجاد «تشکيلات راه سبز» اقدامی کارآمد در راستای نهادينه کردن جنبش سياسی تلقی می شود که وی يکی از اصلی ترين انگيزه های ايجاد آن بوده است.

<!-- IMAGE -->

لوفيگاروی فرانسه: پاريس در قياس با واشنگتن موضعی محکم تر و روشن تر درقبال ايران اتخاذ کرده است

لوفيگاروی فرانسه می نويسد کلوتيلد ريس زن بيست و چهار ساله فرانسوی احتمالاً بي آنکه از پيش خواسته يا دانسته باشد در مرکز بحران ايران قرار گرفته و به عنوان چهره اصلی فرانسه در دادگاه ايران مورد پرسش واقع شده است. لوفيگارو در ادامه می نويسد اين نخستين بار نيست که جمهوری اسلامی بيگانگان را متهم می کند و نخستين بار هم نيست که اعترافات ساختگی پخش می کند. اما در نهايت و با توجه به آنکه چند شهروند آمريکايی نيز در ايران دربندند به نظر نويسنده لوفيگارو پاريس در قياس با واشنگتن موضعی محکم تر و روشن تر درقبال ايران اتخاذ کرده و از آن موضع درخواست آزادی شهروند خود و همچنين نازک افشار کارمند محلی سفارتخانه خود را درتهران طرح کرده است.

<!-- IMAGE -->

لوموند: «بريتانيای کبير» درجمهوری اسلامی جايگزين آمريکا يا «شيطان بزرگ» شده است

لوموند يکشنبه در سرمقاله ای می نويسد «بريتانيای کبير» درجمهوری اسلامی جايگزين آمريکا يا «شيطان بزرگ» شده است و درراه پيمايی هايی که توسط رژيم در تهران سازماندهی می شود عمده شعارها با جهتی متفاوت طراحی می شوند و شعار مرگ برانگليس نشان از تغيير برخی مواضع سياسی ملاهای سياستگذار در تهران دارد.

<!-- IMAGE -->

سقوط هليکوپتر نظامی آموزشی متعلق به ارتش جمهوری اسلامی در شهريار

يک هلی کوپتر نظامی آموزشی متعلق به ارتش جمهوری اسلامی در شهرک انديشه شهرستان شهريار، واقع در غرب استان تهران سقوط کرد و سه سرنشين آن کشته شدند. روز شنبه نيز يک هواپيمای آموزشی در ماهدشت کرج سقوط کرد که دو سرنشين آن هواپيما هم کشته شدند. دوشنبه هفته پيش نيز، منابع خبری از سقوط يک هلی کوپتر انتظامی در استان کرمان خبر داده بودند که به کشته شدن سه نفر از سرنشينان آن منجر شد. در هفته های اخير، ايران شاهد دو حادثه مرگبار ديگر هوايی در قزوين و مشهد بود. به گفته مينا صديق نوحی، از مسئولان بيمه مرکزی ايران، بر اثر سقوط هواپيمای توپولوف شركت هواپيمايی كاسپين در قزوين، که از تهران عازم ايروان بود، حدود ١٠ ميليون يورو و بر اثر حادثه مرگبار هواپيمايی شرکت آريا در مشهد، حدود يک ميليون يورو به شرکت های بيمه ايرانی خسارت وارد شد. بر اثر اين دو حادثه، بيش از ١٨٠ مسافر و خدمه هواپيما کشته شدند

<!-- IMAGE -->

کسری بودجه نهادهای دولتی ايران در ايران

در ايران هم زمان با معرفی ۶ شش تن از وزرای پيشنهادی محمود احمدی نژاد که شامل وزيران اقتصادی و زير بنايی نيز می شود گزارش ها از کسری بودجه نهادهای دولتی ايران و از آن جمله وزارت آموزش و پرورش و وزارت راه خبر می دهد. در همين حال به مانند سنت هر ساله محصولات خوراکی در آستانه ماه رمضان با جهش قيمت مواجه شده اند و اين بار بهای ميوه با متوسط رشد قيمتی بيش از ۵۶ درصد در قياس با سال گذشته رکورد دار افزايش قيمت است.

<!-- IMAGE -->

مايکل اورن هرگونه طرح حمله اسراييل به سامانه های هسته ای ايران را رد کرد

مايکل اورن، سفير جديد اسراييل در ايالات متحده، در گفتگو با فريد ذکريا يکی از مجريان شبکه تلويزيونی سی ان ان هرگونه طرح حمله اسراييل به سامانه های هسته ای ايران را رد کرد. فريد ذکريا به مايکل اورن گفت: گزارشهای منابع مختلف می گويند، اسراييل برنامه حمله نظامی به ايران به منظور از کار انداختن سامانه های هسته ای اين کشور را دارد و اين در حالی است که ايران با رد خواست جهانی برای توقف غنی سازی اورانيوم بر ادامه فعاليتهای صلح آميز هسته ای خود تاکيد کرده است. فريد ذکريا افزود: جان بولتون، نماينده پيشين آمريکا در سازمان ملل گفته است: اسراييل در صدد حمله به ايران پيش از سال نو مسيحی است. مايکل اورن، سفير اسراييل در آمريکا پاسخ داد: اين گزارش نادرست است. به باور من، ما حتی از فکر اين گونه برنامه ها فاصله گرفته ايم. دولت اسراييل پشتيبان پرزيدنت اوباما و تلاش های وی برای روابط نزديک آمريکا با ايران است. مجری شبکه سی ان ان افزود: در حالی که شما چنين می گوييد، اما اين موضوعی شناخته شده است که دولت اسراييل از روابط نزديک ايالات متحده و ايران نگران و مضطرب است. مايکل اورن، سفير اسراييل در آمريکا با ناديده گرفتن اين پرسش افزود: ما نگران بوديم. اما پس از ديدار بنيامين نتانياهو با پرزيدنت اوباما در کاخ سفيد، ارزيابی جديدی از اين موضوع به دست آورديم، زيرا پرزيدنت اوباما به وی اطمينان داد که تا پايان سال نيز منتظر خواهيم ماند و آنگاه ارزيابی تازه خودمان را ارائه خواهيم کرد. ما بر اساس واقعيتها و رويدادهای جاری ايران، خواهان يافتن راه حلی بر اساس تحريم های اقتصادی جديد عليه حکومت ايران هستيم.


XS
SM
MD
LG