لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

مردم افغانستان روز پنجشنبه ریيس جمهوری آينده آن کشور را انتخاب خواهند کرد


<!-- IMAGE -->

مردم افغانستان روز پنجشنبه برای انتخاب ریيس جمهوری آينده افغانستان به پای صندوق های رأی خواهند رفت.

در کابل، عبدالله عبدالله که کاندیدای پیشتاز به شمار می رود، در جمع چند هزار نفری از طرفداران خود که در استادیوم المپیک ملی پایتخت اجتماع کرده بودند به سخنرانی پرداخت.

سایر کاندیداها نیز در چندین شهر عمده افغانستان در گردهم آیی های انتخاباتی شرکت کردند.

در حالیکه حامد کرزی، رییس جمهوری کنونی دیرزمانی از پیشتازان انتخاباتی بود ولی نتیجه نظرسنجی ها حاکی است که در هفته های اخیر فاصله رقابت وی با سایر کاندیداها کمتر شده است. هنوز معلوم نیست کدام یک از کاندیداها بیش از پنجاه درصد آرا را به دست خواهد آورد تا انتخابات به دور دوم کشیده نشود.

روز یکشنبه در رویدادی بحث برانگیز، حامد کرزی از سوی عبدالرشید دوستوم جنگ سالار ازبک نژاد مورد پشتیبانی سیاسی قرار گرفت. وی از تبعید در ترکیه بازگشته است تا رییس جمهوری کنونی را مورد تایید قرار دهد.

دوستم از زمانی که دولت وی را در پی مبارزه با رقیب خود از حصر خانگی آزاد کرد، از سال گذشته در تبعید به سر می برده است. طرفداران حقوق کارگران وی و نیروهای تحت فرماندهی او را به کشتار تا حدود دو هزار نفر از زندانیان طالبان در اوایل جنگ متهم کرده اند ولی وی هرگونه خلافکاری را رد کرده است.

قبل از تبعید، دوستوم از سوی پرزیدنت کرزی به عنوان فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان منصوب شده بود. سفارت آمریکا در افغانستان از بازگشت دوستوم شدیداً ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG