لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۴

یک سناتور آمریکایی و یک زندانی آزاد شده آمریکایی از برمه وارد تایلند شدند


یک سناتور آمریکایی و یک زندانی آزاد شده آمریکایی از برمه وارد تایلند شدند
یک سناتور آمریکایی و یک زندانی آزاد شده آمریکایی از برمه وارد تایلند شدند
<!-- IMAGE -->

یک هواپیمای نظامی آمریکا که حامل یک زندانی آمریکایی آزاد شده از زندان دولت نظامی برمه بود همراه با یک سناتور آمریکایی وارد بانکوک شدند.

جیم وب، سناتور ایالت ویرجینیا در دیدار و گفت و گو با رهبر نظامی برمه در روز شنبه موفق شد آزادی جان یِتاو را بدست آورد. آقای وب اولین مقام رسمی آمریکایی است که با ژنرال تان شو، رهبر برمه ملاقات کرده است.

آقای وب میگوید از حکمران نظامی برمه خواسته است تا آنگ سان سوچی، رهبر جناح مخالف را آزاد کند و به وی اجازه داده شود تا در انتخابات سال آینده آن کشور شرکت کند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی کوتاه که قبل از ترک برمه برگزار شده بود سناتور وی برای آزادی جان یتاو از دولت برمه سپاسگزاری کرد.

سناتور وب پس از ورود به بانکوک به خبرنگاران گفت دولت چین متعهد و مسئول است تا با استفاده از نفوذ خود اصلاحاتی در دولت سرکوبگر و انزوا طلب برمه بوجود آورد. وی گفت در نظر دارد ضمن دیدار با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در باره گزینه پایان دادن به بن بست سیاسی در برمه را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

آقای وب در مقام رئیس کمیته فرعی روابط خارجی سنای آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه آرام به بازدید از کشورهای خاور دور پرداخته است.

جان یتاو در پی دیداری غیر مجاز از خانه مسکونی آنگ سان سوچی، رهبر جناح مخالف در برمه به هفت سال زندان محکوم شده بود.

یتاو گفته است برای حفظ آنگ سان سوچی از حملات عرض دریاچه ای را با شنا پیمود و خود را به خانه ای رسانید که خانم آنگ در آن در زندان خانگی بسر میبرد.

جیم وب همچنین روز شنبه با آنگ سان سوچی ملاقات کرد. اجازه چنین دیداری با برنده جایزه صلح نوبل که در بازداشت خانکی بسر میبرد به ندرت داده شده است.

XS
SM
MD
LG