لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

فرستاده ویژه آمریکا وارد پاکستان شد


<!-- IMAGE -->

ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای دیدار و گفت و گو با مقامهای بلند پایه پاکستان وارد آن کشور شد.

آقای هالبروک قرار بود از دره سوات در شمال غربی پاکستان نیز بازدید کند ولی به گفته سخنگوی سفارت آمریکا به علت بارندگیهای شدید، این سفر به تعویق افتاده است.

ریچارد هالبروک روز یکشنبه به خبرنگاران گفت ارتش پاکستان دستاوردهایی در مبارزه با طالبان داشته است و آن کشور نسبت به چند ماه گذشته وضعیت بهتری دارد.

در اواخر ماه آوریل گذشته، فروردین ماه و پس از آنکه ستیزه جویان طالبان توافق صلح را با دولت نادیده گرفتند و قصد داشتند که به سوی اسلام آباد پیشروی کنند، ارتش پاکستان به دره سوآت و مناطق اطراف آن حمله ور شد.

ارتش می گوید اکثر طالبان را از دره سوآت بیرون رانده است ولی هنوز نبرد با آنان ادامه دارد.

روز یکشنبه اجساد هیجده نفر از ستیزه جویان طالبن در نواحی مختلف سوات پیدا شد.مقام های ارتشی بر این نظرند که ساکنان محلی به عنوان اقدامی انتقامجویانه آنان را کشته اند.

طالبان با تفسیر خشونت آمیزی از شریعت اسلامی و با ممنوع کردن موسیقی، به آتش کشیدن مدارس دخترانه و سر بریدن مخالفان بر دره سوات حکمفرمائی کرده اند.

روز شنبه نیز یک بمب گذار انتحاری اتوموبیل خود را به یک پاسگاه امنیتی سوآت کوبید و پنج سرباز را به هلاکت رساند و چهار نفر دیگر را نیز مجروح کرد.

ریچارد هالبروک برای مشاهده جریان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای محلی در افغانستان که روز بیستم ماه اوت بر گزار می شود عازم آن کشور خواهد شد.

XS
SM
MD
LG