لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

سومین دادگاه بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات در ایران برگزار شد


سومین دادگاه بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات در ایران برگزار شد
سومین دادگاه بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات در ایران برگزار شد
<!-- IMAGE -->

بیش از ۲۸ تن دیگر از بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات در ایران محاکمه می شوند.

تلویزیون جمهوری اسلامی می گوید کیفرخواست قرائت شده در دادگاه روز یکشنبه، این ۲۸ نفر را به سال ها توطئه برای ایجاد نا آرامی و اغتشاش متهم کرد. این سومین محاکمه دسته جمعی بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات ۲۲ خرداد به شمار می رود.

در کیفرخواست سومین جلسه دادگاه موسوم به «کودتای مخملی» که در آن تصاویری از نا آرامی های دو ماه اخیر به نمایش درآمد، متهمان به تلاش برای شبیه سازی انقلاب های رنگی متهم شدند.

در کیفر خواست دادگاه متهمان این دادگاه که از حق دسترسی به وکیل محروم هستند، گفته می شود اعتراض به نتایج انتخابات تنها بهانه ای برای ضربه زدن به امنیت کشور بوده و بهره گیری از رسانه های معاند و افراد فرصت طلب و ارتباط با شبکه های و رسانه های بیگانه و ارسال اطلاعات و عکس، برای رسیدن به این هدف بوده است.

برخی از مراجع و علمای قم از جمله آیت‌ الله منتظری و آیت الله صانعی و بسیاری از گروه‌ها و چهره‌های سیاسی و سازمان‌های بین ‌المللی مدافع حقوق بشر محاکمات پس از انتخابات در ایران را محکوم کرده و اعترافات متهمان را نا معتبر خو‌اندند.

میرحسین موسوی، کاندیدای انتخابات معترض انتخابات اخیر نیز در تازه ترین بیانیه خود این محاکمه ها را تلاش برای «اثبات یک توهم بی‌اساس» دانسته است.

دادگاه سوم معترضان انتخاباتی درحالی برگزار می‌شود که پس از اعلام مرگ چند تن از زندانیان بازداشتگاه‌ کهریزک، مهدی کروبی اعلام کرد که برخی دستگیر شدگان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند و خواستار رسیدگی به این مساله شد.

XS
SM
MD
LG