لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی از زندان به قید وثیقه آزاد شد


کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی از زندان به قید وثیقه آزاد شد
کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی از زندان به قید وثیقه آزاد شد
<!-- IMAGE -->

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد جمهوری اسلامی کلوتیلد ریس را به قید وثیقه آزاد کرده است. این شهروند فرانسوی به اتهام جاسوسی طی وقایع پس از انتخابات در ایران، بازداشت و محاکمه شد. بیانیه دفتر نیکولا سارکوزی همچنین می گوید خانم ریس تا زمان صدور حکم دادگاه انقلاب در سفارت فرانسه در تهران اقامت خواهد داشت.

کلوتیلد ریس، در دادگاه جمهوری اسلامی به جاسوسی از طریق جمع آوری اطلاعات درباره تظاهرات، عکسبرداری و فرستادن آن ها به خارج متهم شده است.

جمهوری اسلامی روز یکشنبه، ۲۸ فرد دیگر را به اتهام هایی مرتبط با وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه، محاکمه کرد.

مسئولان و رسانه های جمهوری اسلامی می گویند کیفرخواست قرائت شده در سومین دادگاه دسته جمعی متهمان در روز یکشنبه، این ۲۸ نفر را به سال ها تلاش برای توطئه «کودتای مخملی» متهم کرده اند.

در این دادگاه تصاویر و فیلم هایی از تظاهرات و اعتراض های مردمی اخیر پخش شد. تلویزیون جمهوری اسلامی صورت متهمان دادگاه روز یکشنبه را همزمان با پخش این تصاویر نشان داد. فیلم ها نشان می دهد که برخی از متهمان دادگاه بی تفاوت به نظر می رسیدند و برخی دیگر با دیدن تصاویر اشک می ریختند.

<!-- IMAGE -->

همچنین روز یکشنبه میر حسین موسوی، کاندیدای دهمین انتخابات ریاست جمهوری، از تشکیل یک گروه سیاسی و اجتماعی جدید خبر داد که هدفش مبارزه با نتایج اعلام شده درباره انتخابات اخیر است.

آقای موسوی تشکیل «نهضت راه سبز امید» را روز یکشنبه در وب سایت شخصی خود اعلام کرد. این اولین بیانیه عمده و علنی او از دو هفته پیش و برگزاری اولین دادگاه دسته جمعی معترضان به انتخابات به شمار می رود.

از سویی محمود احمدی نژاد روز یکشنبه از انتخاب سه وزیر زن در کابینه دولت جدید خبر داد. چنین اقدامی در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی ایران بی سابقه است.

احمدی نژاد برای اعلان نام وزیران انتخابی خود در کابینه، تا روز چهارشنبه وقت دارد. او گفته است فاطمه آجرلو را به عنوان وزیر رفاه و مرضیه وحید دستجردی را به عنوان وزیر بهداشت انتخاب کرده است. محمود احمدی نژاد بدون ذکر نام، از وجود زن سومی در کابینه دولت جدید خبر داد. همچنین احمدی نژاد حیدر مصلحی از چهره های نزدیک به حاکمیت و بسیج که روابط نزدیکی با رهبر جمهوری اسلامی دارد را به عنوان وزیر اطلاعات انتخاب کرده است.

محمود احمدی نژاد به تازگی برای دور دوم ریاست جمهوری اسلامی ایران سوگند یاد کرد. دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران در ۲۲ خرداد و به دنبال آن اعلام نام محمود احمدی نژاد به عنوان برنده، موجب بروز موجی از تظاهرات گسترده و اعتراضی مردمی و بحران سیاسی در ایران شد.

XS
SM
MD
LG