لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

بان کی - مون حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد


بان کی - مون حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد
بان کی - مون حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد
<!-- IMAGE -->

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در بیانیه ای حمله انتحاری در کابل را به شدت محکوم کرد و نگرانی عمیق خود را از آنچه آن را«این خشونت بی محابا» نامید، ابراز داشت.

بر اساس گزارش ها شورشیان طالبان مسئولیت بمب گذاری انتحاری در کابل را برعهده گرفته اند. در این انفجار که بامداد شنبه روی داد دست کم ۷ تن جان سپردند و بیش از۹۰ نفر، از جمله زنان و کودکان، مجروح شدند.

به گفته مقامات افغان، بمب گذار یک خودرو محتوی مواد منفجره را به نزدیکی ستاد ناتو برد و آن را منفجر کرد. این ساختمان در یکی از نواحی پایتخت که به شدت از آن محافظت می شود قرار گرفته است. در مدت بیش از شش ماه، این نخستین بار است که چنین حمله ای در کابل روی می دهد.

ناتو می گوید دست کم چهار نفر از سربازان آن در میان مجروحین هستند، اما به نظر می رسد اکثر تلفات در میان افغان ها باشد. در حمله چهار سرباز افغان و یک قانونگذار زن نیر زخمی شدند.

شاهدان گفتند انفجار ساختمان های محله های اطراف را تکان داد، ویترین های مغازه های نزدیک در هم شکست و ستونی از دود سیاه به آسمان برخاست. ویدیوی صحنه حادثه ده ها شهروند خونین و مجروح را نشان می دهد، برخی به بیمارستان ها منتقل می شوند، و صدای آژیر در خیابان ها طنین انداز است.

یک سخنگوی طالبان به رویترز گفت هدف انفجار سفارت آمریکا بود.اما یک سخنگوی سفارت آمریکا گفت به ساختمان سفارت آسیبی نرسید.

طالبان عهده کرده اند انتخابات ریاست جمهوری را که پنج روز دیگر برگزار می شود مختل کنند. اما حامد کرزی رییس جمهوری، که خواهان انتخاب دوباره است می گوید این حمله افغان ها را از حضور در حوزه های رای گیری باز نخواهد داشت.

آمریکا برای کمک به امنیت کشور در پیشاپیش انتخابات، هزاران سرباز تازه به افغانستتان فرستاده است.

روز چهارشنبه، تکاوران دریایی آمریکا و سربازان افغان به عنوان بخشی از هجوم بزرگتری برای بیرون راندن شورشیان طالبان، به ناحیه «نوزاد» در ایالت هلمند حمله کردند.

در همین حال، یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هشدار داد که در روزهای آینده عملیات مشابه بیشتری صورت خواهد گرفت.

در خشونتی جداگانه، مقامات نظامی می گویند سربازان افغان با پشتیبانی نیروهای آمریکا شامگاه جمعه دست کم ۲۹ ستیزه گر طالبان را در ایالت اوروزگان کشتند. دو ستیزه گر دیگر در ایالت پکتیا، در شرق افغانمستان کشته شدند.

در رویدادی دیگر، مقامات افغان می گویند شامگاه جمعه پنج راکت بسوی فرودگاه در هرات پرتاب شد، در مورد تلفات احتمالی گزارشی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG