لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

آمریکا: آنگولا کارهای بیشتری برای جلب اعتماد داخلی و خارجی انجام دهد


آنگولا، با پشت سر گذاشتن یک جنگ داخلی طولانی و تلخ، اینک سعی دارد بعنوان یکی از قدرت های اقتصادی افریقا، به نیجریه، افریقای جنوبی، و غنا ملحق شود. بخش نیرومند انرژی و قابلیت کشاورزی ، رشد بیشتری را برای آن نوید می دهند، اما چنین هدفی ممکن است بدون وجود یک دولت کارآمد و نهادهای دمکراتیک عملی نشود.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در دیدار اخیر خود از رواندا ، پایتخت اوگاندا، که با هدف تقویت مناسبات بین دو کشور انجام گرفت، گفت دولت "خوزه ادواردو دوس سانتونس" رییس جمهوری ، گام هایی برای بهبود شفافیت برداشته است، ولی برای جلب اعتماد شهروندان و جامعه بین المللی کارهای بیشتری می تواند انجام گیرد. آنگولا بعنوان بزرگترین تولید کننده نفت در افریقا رقیب نیجریه است، اما شمار مردمی که مزایای اقتصادی را می بینند اندک هستند.

خانم کلینتون گفت : " فساد در هر کجا یک مشکل است، و جایی که در آن وجود دارد، ایمان مردم به دمکراسی را سست می کند ، و اداره درست امور را از مسیر خود منحرف می سازد."

گفته های خانم کلینتون، نکته ای را که پرزیدنت باراک اوباما یاد آور شد منعکس می کرد. او گفت ملت ها در افریقا باید با اتخاذ ارزش ها و نهادی های مکراتیک و سیستم های قانونی باز و نیرومند، سرنوشت خود را کنترل کنند.

برای رسیدن به چنین هدفی، هیلاری کلینتون دولت رواندا را تشویق کرد انتخابات ریاست جهوری را ، که در حال حاضر در هاله ای از ابهام قرار دارد، در شیوه ای آزاد و عادلانه برگزار کند. در این میان، ایالات متحده برکمک های تکنیکی به آنگولا و حمایت از بخش های کشاورزی، بهداشتی، آموزشی ، انرژی قابل تجدید، و برنامه های دیگر، با هدف تقویت دولت محلی و آماده ساختن رسانه ها برای انتخابات، خواهد افزود.

خانم کلینتون گفت : " ما منتظر هستیم آنگولا گام های مثبتی را که تاکنون برداشته است دنبال کند، از جمله قانون اساسی جدیدی تدوین کند، درباره موارد نقض حقوق بشر به تحقیق بپردازد و عاملان آنها را به مجازات برساند، و انتخابات ریاست جمهوری را به موقع، و به شکلی آزاد و عادلانه، برگزار کند. "

آنگولا که مستعمره پرتقال بود، در سال 1975 مسقل شد، اما از سال 1992 انتخابات ریاست جمهوری در آن صورت نگرفته است.
XS
SM
MD
LG