لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

ادامه انتقادهای شدید موسوی و  اعلام برگزاری سومین جلسه دادگاه متهمان انتخاباتی


ادامه انتقادهای شدید موسوی و  اعلام برگزاری سومین جلسه دادگاه متهمان انتخاباتی
ادامه انتقادهای شدید موسوی و  اعلام برگزاری سومین جلسه دادگاه متهمان انتخاباتی
<!-- IMAGE -->

میرحسین موسوی، ضمن تقبیح عملکرد مسئولان در رویارویی با معترضان به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت اگر اخباری که در روزهای اخیر در مورد بازداشت ‌شدگان منتشر شده درست باشد، جا دارد که انسان سر زیر خاک کند.

همزمان، دادگاه انقلاب اسلامی ایران، روز شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد سومین جلسه دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری فردا در شعبه پانزدهم این دادگاه برگزار می‌شود.

خبرگزاری ایسنا، به نقل از این اطلاعیه می‌گوید در «سومین جلسه محاکمه عوامل اغتشاشات اخیر تهران» به موارد اتهامی ۲۵ نفر دیگر رسیدگی خواهد شد.

اما به گزارش وب سایت موج سبز آزادی، میر حسین موسوی نامزد، اصلاح‌طلب انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در دیدار با اعضای انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران درباره چرایی شکل گرفتن اعتراض‌های مردمی پس از انتخابات ۲۲ خرداد گفت: آنچه موجب پیدایش جنبش اعتراضی مردم و ابعاد روزافزون آن شده است نادیده گرفتن قانون و کرامت و حقوق ذاتی شهروندان و رفتارهای فراقانونی است.

وی گفت اگر به جای آنکه مردم را خس و خاشاک بنامند و تحقیر کنند و در صدا و سیما شروع به جو سازی کنند، مواضع منصفانه‌ ای می ‌گرفتند و اگر قبل از آن که مردم به خیابان ها بیایند در چارچوب قانون و با احترام به حقوق مردم با آنان برخورد می‌کردند ما امروز با بسیاری از بحران‌ها روبرو نبودیم.

موسوی با «غیرمنصفانه» و «تحریک‌کننده » خواندن رفتار مسئولان و رسانه‌های دولتی در روزهای پس از انتخابات نحوه مواجهه با راه ‌پیمایی «چند میلیونی» ۲۵ خرداد را اشتباه ارزیابی کرد و گفت این راهپیمایی «می‌توانست آبی بر آتش خشم» مردم باشد.

او در تشریح جزییات تقلب در انتخابات گفت: ابتدا فکر کردیم که آنچه شاهد آن هستیم ناشی از سو تدبیر است، برای همین خود من تلاش کردم با مسئولان کشور تماس بگیرم و همان روز دو بار با رییس قوه قضاییه، دو بار با دادستان کل کشور، دو بار با رییس مجلس و چهار بار با بیت رهبری موضوع را مطرح کردم.

آقای موسوی می گوید از چند روز پیش از انتخابات اطلاعات دقیقی در مورد سناریوهایی که برای روز انتخابات در نظر گرفته شده بود، توسط موج عظیمی از تماس های مردمی به ستاد او رسیده بود.

میرحسین موسوی اتهامات مطرح شده درباره حرکت در جهت منافع «دشمنان» را متوجه خود آنها دانست و گفت: «ما می‌گوییم به جای آن که جمعیت‌های میلیونی مردم رامتهم کنید، برای یافتن متهمان اصلی در بین کسانی بگردید که با کارگردانی و صحنه‌ گردانی جنگ مسموم تبلیغاتی اعتماد و آرامش مردم را هدف گرفتند و با تحلیل‌های مالیخولیایی خود به دشمن خدمت می‌کنند. یقینا جریاناتی که در طول این دو ماه در صدا وسیما و همچنین در روزنامه کیهان با مردم می‌ جنگیدند تامین کننده منافع و در طول سیاست‌های آمریکا و انگلیس هستند.

وی همچنین برگزاری دادگاه‌ «کودتای مخملی» را تلاش برای «اثبات یک توهم بی ‌اساس» است و گفت این چنین دادگاه‌ ها یی حتی اگر برای دشمنان انقلاب برگزار می‌شد شایسته جمهوری اسلامی نبود.

میر حسین موسوی در واکنش به گزارش‌ های منتشر شده در مورد شکنجه و تجاوز به زندانیان انتخاباتی پرسید: آیا این نحوه برخورد با مردمی که با شعار الله اکبر به صحنه آمده اند به نفع کشور است.

میر حسین موسوی که از سوی مخالفان خود متهم به «ساختارشکنی» شده، مصداق این عنوان را دادگاه‌های نمایشی و کتک ‌زدن و آزار مردم در خیابان‌ ها دانست که به گفته وی ربطی به قانون اساسی و اعتقادات دینی و ملی ندارد.

وی همچنین به ایجاد تشکیلات «راه سبز امید» اشاره کرد که قرار است برای پیگیری مطالبات مردم و اجرای قانون اساسی شکل بگیرد.

XS
SM
MD
LG