لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

آمریکا استراتژی جدیدی را در مبارزه با مواد مخدر آغاز کرد


آمریکا استراتژی جدیدی را در مبارزه با مواد مخدر آغاز کرد
آمریکا استراتژی جدیدی را در مبارزه با مواد مخدر آغاز کرد

در ماه ژوئن، در نتیجه بررسی استراتژیک سیاست آمریکا نسبت به افغانستان، که بدستور پرزیدنت باراک اوباما انجام گرفت، ایالات متحده اجرای استراتژی جدیدی را برای مقابله با تجارت تریاک و هروئین در آن کشور آغاز کرد. مسئولان با کنار گذاشتن مرحله ای محو خشخاش، یا از بین بردن محصول در مزارع، که بی تأثیری آن ثابت شده است، توجه خود را بر حمله به انبارها و بازارهای مواد مخدر که در کنترل قاچاقچیان نیرومند قرار دارند، متمرکز ساختند.

ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان؛ که اخیراً از سفری به منطقه بازگشته است، این اقدام را یکی از مهمترین تغییرات سیاسی ایالات متحده از زمان روی کارآمدن پرزیدنت اوباما نامید، و گفت نیروهای ائتلاف دیگر مزارع انفرادی کشت خشخاش را ویران نخواهند کرد. او یاد آور شد کارهایی که انجام می گرفت، جز بیگانه ساختن کشاورزان فقیری که کشت خشخاش را بهترین راه کسب در آمد و پول نقد می دیدند، نتیجه ای نداشت. زارعین افغان، دشمن ما نیستند. طالبان دشمن هستند.

ژنرال لورنس نیکلسون، فرمانده تیپ دوم استقرار سریع تفنگداران دریایی آمریکا، که در شمال افغانستان حضور دارد نیز اخیراً در یک کنفرانس خبری، این حساسیت ها را تکرار کرد. او گفت:«ما در از بین بردن مزارع کشت خشخاش درگیر نیستیم. شما هرگز سربازانی را که زمین ها را زیر و رو کنند نخواهید دید. ما برای اینکار به اینجا نبامده ایم.»

هالبروک گفت در سفر به ایالت های هلمند و قندهار، نخستین نشانه های کارگر شدن استراتژی جدید را دید:« و این نشانه ها از سوی نیروهای بریتانیایی و آمریکایی در هلمند نمودار شد، در آنجا آنها بستن منابع اصلی گسترش مواد مخدر را هدف خود قرار دادند و دلالان و تاجران بزرگ را دنبال کردند. با استفاده از تکنولوژی مدرن، بازارهای خرید و فروش مواد مخدر، انبارهای مواد شیمیایی، تجهیزات آزمایشگاهی و انواع تریاک ها را پیدا کردند، و از بین بردند.

هالبروک گفت: همراه با این اقدامات، ایالات متحده میلیون ها دلار برای کمک به حمایت از بخش کشاورزی افغانستان سرمایه گذاری خواهد کرد:«مهمترین تغییر در سیاست آمریکا، که با استقبال زیاد روبرو شده، توجه به بهبود وضعیت کشاورزی در افغانستان بوده است. هر کجا می رفتم، بخوبی روشن بود که طرح های ما برای وارد کردن صدها میلیون دلار به بخش کشاورزی مؤثر عمل می کند، گروه های گوناگونی در فعالیت هستند، از تیم های توسعه کشاورزی در برخی استان ها، که بوسیله گاردهای ملی ایالت هایی مانند تگزاس اداره می شوند، تا گروه های رسمی تر کشاورزی که ما داریم و ترکیبی از تیم های آژانس آمریکایی توسعه و وزارت کشاورزی هستند. افغانستان هرچه باشد، کشوری کشاورزی است.»

هالبروک گفت او تمام این کارها را به یکدیگر مرتبط می داند. ازبین بردن محصول خشخاش، و افزایش کوشش برای بستن منابع اصلی، کارهایی است که واقعا به قاچاقچیان و سالاران مواد مخدر و طالبان صدمه می زند، و به ۸۰ درصد مردم افغانستان، که در کشاورزی فعایت دارند، کمک می کند.

XS
SM
MD
LG