لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

اصلاح طلبان زورآزمایی با خامنه ای را شروع کردند


اصلاح طلبان زورآزمایی با خامنه ای را شروع کردند
اصلاح طلبان زورآزمایی با خامنه ای را شروع کردند

<!-- IMAGE -->

* اصلاح طلبان تابوی زير سوال بردن خامنه ای را شکستند

واشنگتن پست زير عنوان «درخواست اصلاح طلبان برای تحقيق درباره رهبر ارشد ايران» می نويسد يگ گروه از قانون گذاران پيشين اصلاح طلب از يک تشکيلات مذهبی قدرتمند در ايران خواستار تحقيق درباره صلاحيت حکمرانی آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد شده اند، که يک زورآزمایی بی سابقه با قدرتمندترين فرد کشور در مورد سرکوبی های پس از انتخابات است.

واشنگتن پست می نويسد اين درخواست هنگامی مطرح می شود که بحث و جدل در باره اتهامات حاکی ازشکنجه معترضين توقيف شده در جريان سرکوبی ها شدت گرفته است. آخوندهای تندرو در نقاط مختلف کشور خواستار تعقيب رهبر ارشد اصلاح طلبی شده اند که مدعی است زندانبانان به بعضی از توقيف شدگان تجاوز کرده اند.

واشنگتن پست می نويسد درخواست قانون گذاران پيشين اصلاح طلب به مجلس خبرگان داده شده است که تشکيلاتی مذهبی است، و بر اساس قوانين ايران از قدرت تعيين رهبر ارشد، و در تئوری، از قدرت برکناری او برخوردار است، هرچند که دراين زمينه هيچگاه اقدامی انجام نداده است.

واشنگتن پست می نويسد حتی اگر درخواست ناديده گرفته شود، و سمبوليک باشد، اين واضح ترين زورآزمایی با خامنه ای درجريان تلاطمی است که ايران را پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری به آشفتگی کشانده است. اين درخواست در هم شکننده تابویی بزرگ در ميان طبقات سياسی ايران برای هدف گرفتن علنی خامنه ای است، که موضع او در راس تشکيلات سياسی مذهبی هيچگاه زير سوال نرفته بود.

واشنگتن پست می نويسد درخواست خطاب به آيت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ریيس جمهوری پيشين و آيت الله قدرتمندی نوشته شده است که مجلس خبرگان را رهبری می کند. رفسنجانی در بحران انتخاباتی جانب اپوزيسيون را گرفته است اما موافقت کردن با تحقيق در مورد رهبر ارشد احتمالا برای او به منزله برداشتن گامی بيش از حد بزرگ و دراماتيک خواهد بود.

واشنگتن پست می نويسد در هفته های گذشته گزارشها از مرگ معترضين جوان در زندان، احتمالا به سبب شکنجه و بد رفتاريهای ديگر حکايت داشت. اما اين هفته مهدی کروبی فراتر رفت و مدعی آن شد که زندانبانان به مردان و زنان در توقيف تجاوز کرده اند.

واشنگتن پست می نويسد احمد خاتمی، آيت الله تندرو در خطبه نماز جمعه اين هفته دعاوی کروبی را به عنوان اکاذيب و افترا عليه نظام جمهوری اسلامی تقبيح و محکوم کرد و خواستار تعقيب او شد.

واشنگتن پست می نويسد با اينحال کروبی متوقف نشده است و می گويد شهادت زندانيانی را دارد که شاهد بد رفتاريهایی به سبک زندان ابو غريب بوده اند، و شکنجه های منجر به مرگ را ديده اند.

واشنگتن پست می نويسد کروبی در اطلاعيه ای که روز پنجشنبه صادر شد می گويد بعضی از توقيف شدگان را لخت و مجبور کردند نظير حيوانات چهار دست و پا راه بروند، و زندانبانان سوارشان می شدند. بعضی ديگر را مجبور کردند لخت روی يکديگر بخوابند.

* راه حل يک فعال سياسی برای مقابله با اعتراف زير فشار در زندان

<!-- IMAGE -->

لس آنجلس تايمز زير عنوان «ايران صحنه پيشدستی فعال سياسی برای اعتراف آتی» می نويسد وقتی دوستان و يا متحدان سياسی به زندان افتاده شما در اعتراف های تلويزيونی مشکوک با ذکر جزیيات به توطئه عليه جمهوری اسلامی ايران اعتراف می کنند، چه واکنشی نشان می دهيد؟ و اگر نگران باشيد که نفر بعدی شمایيد، چکار می کنيد؟

لس آنجلس تايمز می نويسد می توانيد از شهر فرار کنيد و يا ساکت بمانيد. اما اگر اپوزيسيون فعال و سرشناسی نظير محسن آرمين باشيد می توانيد با پيش بينی توقيف و شکنجه احتمالی خود، پيشاپيش و به سبک مقامات، اعتراف تلويزيونی آتی خود را منتفی کنيد.

لس آنجلس تايمز می نويسد آرمين، عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی اين نفی را در وب سايت خود زيرعنوان من منتظر توقيف خود هستم منتشر کرده و نوشته است اگر مشيت الهی بر آن تعلق گرفت که نظير برادرانم به زندان بيفتم، و اگر در زندان زير فشارعليه آنچه که گفته ام حرفی بزنم مطمئن باشيد که اعتقاد و باور من را منعکس نمی کند و زير فشار مجبور به اقرار شده ام.

XS
SM
MD
LG