لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

نمایشگاه تازه ای از کلاه های کابویی نات فلمینگ


نمایشگاه تازه ای از کلاه های کابویی نات فلمینگ
نمایشگاه تازه ای از کلاه های کابویی نات فلمینگ
<!-- IMAGE -->

بنا بر یک گفته قدیمی گاوچران ها در آمریکا: «کلاه کابویی آخرین چیزی است که شما از سر خود بر می دارید و اولین چیزی است که توجه مردم را به شما جلب می کند»

در موزه تاریخی شمال تگزاس در شهر «ویچیتا فالز»، شما می توانید شاهد نمایشگاهی از بیش از ۵۰۰ قطعه کلاه کابویی باشید. این نمایشگاه که «کلاه نات» نام گرفته است برخی از تاریخی ترین کلاه های غرب آمریکا را در گوشه و کنار تالار بزرگی به نمایش گذاشته است. کلاه هایی که به کلکسیونر آن ها «نات فلمینگ» تعلق دارد.

نات فلمینگ، صاحب مغازه ای به نام «لباس های وسترن و گاوچرانی» در قلب ویچیتا فالز بود که از سال ۱۹۵۳ کار خود را آغاز کرد و به مدت ۵۴ سال به کار فروش کلاه و چکمه های کابویی اشتغال داشت. نات فلمینگ در سال ۲۰۰۶ بازنشسته شد.

<!-- IMAGE -->

در حالی که نات فلمینگ دوران بازنشستگی خود را در مزرعه ای در شهرک دورافتاده ای در اطراف ویچیتا فالز می گذراند اما به نظر می رسد که کلکسیون کلاه های او در موزه این شهر زندگی تازه ای پیدا کرده اند.

جمع آوری کلاه های کابوی توسط نات فلمینگ خود ماجرای شیرین و شنیدنی دارد. همه چیز هنگامی آغاز شد که برادر نات یک کلاه ۱۰ گالنی بزرگ که به علت هدف تیر قرار گرفتن سوراخی از وسط آن گذشته بود را به عنوان یک شوخی برای او فرستاد. بنا برگفته بابی براون، کیوریتور نمایشگاه «نات این کلاه را برای خنده با میخی به یکی از دیوارهای مغازه خود آویزان کرد.»

بنا بر گفته براون کم کم مشتریان مغازه به این فکر افتادند که کلاه های قدیمی خود که هر یک داستانی به همراه داشت را به نات فلمینگ بدهند تا او آنها را هم مثل آن کلاه بزرگ به در و دیوار مغازه خود آویزان کند. کم کم در مدت ۵۰ سال به تعداد این کلاه های جالب و منحصر به فرد اضافه شد.

بسیاری از این کلاه ها متعلق به گاوچران های شمال تگزاس هستند. برخی به صاحبان مزارع این ناحیه تعلق دارند و بعضی دیگر از متعلقات تجار و کارکنان مناطق نفت خیز این ایالت هستند. براون می گوید: «می دانید که تقریبا همه اهالی تگزاس همیشه کلاه کابویی به سر دارند. شما در این نواحی هیچ نوع کلاه دیگری بجز این کلاه های مخصوص تگزاسی نمی بینید.»

یکی از کلاه هایی که جای آن در این نمایشگاه خالی است، کلاه کابویی است که زمانی متعلق به یکی از بزرگ ترین ستارگان سینمای وسترن ایالات متحده بوده است. کلاه جین آتری بازیگر قدیمی هالیوود. خانواده آتری هنگامی که شنیدند نات فلمینگ بازنشسته شده و در نظر دارد تا مغازه خود را برای همیشه ببندد از او خواستند تا این کلاه را به خانواده آتری بازگرداند.

بنا برگفته براون کیوریتور موزه، کلاهی از نوع «استنسون» با لبه ای پهن و از پارچه جیر یکی از محبوب ترین نمونه های کلاه های به نمایش درآمده در این موزه به شمار می رود که مردم آن را بسیار می پسندند.

XS
SM
MD
LG