لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

نظر سنجی ها نشان می دهد حامد کرزی، برنده احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است


نظر سنجی ها نشان می دهد حامد کرزی، برنده احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است
نظر سنجی ها نشان می دهد حامد کرزی، برنده احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است
<!-- IMAGE -->

در حالی که کمتر از یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باقی مانده است، یک نظر سنجی جدید نشان می دهد حامد کرزی از رقیبانش جلوتر است، اما نخواهد توانست رأی باندازه ای که برای پرهیز از کشیده شدن به دور دوم لازم است را بدست آورد.

نتایج نظر سنجی که بوسیله موسسه بین المللی جمهوریخواه درآمریکا انجام گرفته و روز جمعه انتشار یافت، حاکی است حامد کرزی در حال حاضر ۴۴ درصد رأی ها را در اختیار دارد. نزدیکترین رقیب او، عبدالها عبدالهل وزیر سابق امور خارجه، با ۲۶ درصد درمقام دوم قرار دارد. بنا به نظر سنجی رمضان بشردوست و اشرف احمد غنی وزیر سابق دارایی، بترتیب از ۱۰ و ۶ درصد حمایت عمومی برخوردار هستند.

یک کاندیدا برای پیروزی در دور اول باید بیش از ۵۰ درصد رأی کسب کند.
در این میان، کاندیداهای اصلی روز جمعه در گردهمایی های انتخاباتی در سراسر کشور شرکت کردند.
حامد کرزی در هرات با طرفدارانش ملاقات کرد. عبدالهر عبدالهی به ایالت «دای کوندی» در مرکز افغانستان رفت و اشرف غنی در ایالت زابل حضور یافت.

روز جمعه همچنین، یک گروه طرفدار حقوق بشر در نیویورک حامد کرزی را متهم کرد که برای انتخاب دوباره «معامله غیر قابل تصوری» انجام می دهد. سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید کرزی اجازه داده است قانون بحث انگیز ازدواج، فقط با تغییرات جزئی ، به اجرا در آید.

مقامات افغان قبلاً در اوایل سال جاری گفتند مهمترین عناصر آزاردهنده قانون، از جمله وادار ساختن زنان به همبستر شدن با شوهرانشان درهر چهار روز، و ممنوع ساختن زن از خروج از خانه بدون اجازه شوهر، حذف شده است. اما گروه طرفدار حقوق بشر می گوید شکل نهایی قانون که ماه پیش منتشر شد، بازهم به شوهر اجازه می دهد همسرش را در صورت عدم تمکین، از غذا محروم کند.

XS
SM
MD
LG