لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

درگذشت لس پال موزیسین و مخترع گیتار برقی


درگذشت لس پال موزیسین و مخترع گیتار برقی
درگذشت لس پال موزیسین و مخترع گیتار برقی
<!-- IMAGE -->

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، لس پال، گیتاریست برجسته و یکی از پیشتازان درزمینه طراحی گیتارهای برقی گیبسن که نام او را بر آن گذاشته اند در بیمارستانی در نیویورک درگذشت. او هنگام مرگ ۹۴ سال داشت.

این نوازنده ماهر گیتار و یکی از نمادهای موسیقی راک اند رول، حتی تا چند ماه پیش در یکی از کلوپ های شبانه نیویورک به نوازندگی اشتغال داشت. اما پس از چند بیماری جزئی و رفت و آمد به بیمارستان به علت پیامدهای ناشی از سینه پهلو درگذشت.

لس پال از پس از جنگ جهانی دوم تا کنون، یکی از تاثیرگذارترین شخصیت ها در پیشبرد جریان موسیقی در آمریکا به شمار می رفت. او به همراه همسرش مری فورد توانستند با یک سری ترانه های محبوب روز، در دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی شهرتی به هم بزنند و لس پال با استفاده از یک تکنیک تازه چند لایه ای توانست سبک تازه ای را نیز در زمینه صفحه پرکنی به وجود آورد.

پال در سال ۱۹۴۱ نخستین گیتار تو پر الکتریکی را اختراع کرد اما بیش از ۱۰ سال دیگر طول کشید تا او توانست با همکاری «شرکت گیتارگیبسن» این اختراع را کامل کند. در سال ۱۹۵۱، گیتار بدنه طلایی با نام «لس پال» به بازار ارائه شد و بلافاصله تبدیل به یکی از محبوب ترین گیتارهای موجود در بازار شد و هنوز هم اثرات چند جانبه آن در دنیای موسیقی و به ویژه برموسیقی راک اند رول پدیدار است.

چند سال بعد شرکت گیبسن گیتار دیگری به نام لس پال به بازار عرضه کرد که این گیتار به نام «زیبای سیاه» معروف شد. این شرکت هم چنین دو گیتار دیگر نیز تحت عنوان «ویژه لس پال» و «لس پال جونیور» را به این مدل های موجود اضافه کرد. درسال ۱۹۵۸ گیتار لس پال استاندارد به بازار آمد که با دستگاه انتقال صدای سرخود و رنگ زرد و ارغوانی پاشیده شده روی بدنه آن توانست درعرض ۵۰ سال گذشته هنوز به همان شکل قدیمی باقی بماند و هم اکنون این گیتار با جنبه های کلاسیک از مورد توجه ترین گیتارهای جهان به شمار می رود.

با انتشار خبر درگذشت لس پال، پیام های تسلیت و تاسف از گوشه و کنار جهان سرازیر شده است. گیتاریست سابق گروه Guns and Roses پال را یکی از درخشان ترین موجوداتی که در زندگی خود شناخته است خواند.

لس پال که نام اصلی او لستر ویلیام پولسفوس بود در شهر وکشای ایالت ویسکانسین به دنیا آمد. او از سیزده سالگی در بارهای مخصوص موسیقی به نام «هانکی تانک» به اجرای برنامه پرداخت و در هفده سالگی از مدرسه بیرون آمد تا بتواند با گروه سانی جو ولفرتون در برنامه های رادیویی او در سن لوییس گیتار بزند.

در اواخر دهه۳۰ میلادی لس پال گروه سه نفره خود را تشکیل داد و در دهه ۴۰ میلادی برای نخستین بار به فکر ابداع دستگاهی برای پخش بهتر صدای موسیقی افتاد. او به شدت از گیتارهای توخالی که به دستگاه برق وصل می شدند و صدای آن ها درخودشان انعکاس پیدا می کردند نفرت داشت.

در سال ۱۹۴۸ او یک بار ضمن سرو کله زدن با ایده های ابداعی جدید برای اختراع گیتار برقی دچار برق گرفتگی شد که درنتیجه آن دست راست او و آرنجش به شدت آسیب دید. اما او با شوخ طبعی همیشگی به دکتر گفت که گچ دست او را طوری بسازد که انگار درحال زدن گیتار است تا او بتواند به کار خود ادامه دهد.
لس پال در سال ۱۹۷۷ به اتفاق یک گیتاریست برجسته دیگر به نام چت اتکینز، آلبوم «چستر و لستر» را بیرون داد که همان سال توانست جایزه موسیقی Grammy را از آن خود سازد.

پال تنها موسیقی دانی است که سه مقام افتخار آمیز یک عمر فعالیت هنری را در جوایز موسیقی Grammy، موسیقی راک اند رول و بزرگترین جایزه هنری مخترعین ملی ایالات متحده آمریکا و گویندگان و مجریان رادیویی در سطح ملی را به دست آورده است.

XS
SM
MD
LG