لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

عفو بين الملل: جمهوری اسلامی می بايست درهای دادگاه انقلاب تهران را به روی ناظران بين المللی باز کند


عفو بين الملل: جمهوری اسلامی می بايست درهای دادگاه انقلاب تهران را به روی ناظران بين المللی باز کند
عفو بين الملل: جمهوری اسلامی می بايست درهای دادگاه انقلاب تهران را به روی ناظران بين المللی باز کند
<!-- IMAGE -->

شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران درهفته گذشته محاکمه صدها تن از رهبران سياسی، روزنامه نگاران، دانشجويان، وکلای دادگستری و شرکت کننده گان در تظاهرات مسالمت آميز که در روزهای پس از برگزاری انتخابات بحث انگيز ۲۲ خرداد ماه (١٢ ژوئن) بازداشت و زندانی شده اند را آغاز کرده است.

به همين مناسبت روز چهارشنبه ٢١ مردادماه، ايرن خان، دبير کل سازمان عفو بين الملل با انتشار بيانيه ای از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که درهای دادگاه انقلاب در تهران به روی ناظران بين المللی باز کنند.

<!-- IMAGE -->

دبيرکل عفو بين الملل می گويد: «به نظر می رسد برگزاری اين محاکمات چيزی جز يک دادگاه نمايشی نيست که به وسيله آن رهبر جمهوری اسلامی و اطرافيان وی سعی بر غير قانونی جلوه دادن تظاهرات گسترده و مسالمت آميز مردم ايران را دارند.»

به گفته خانم خان، آيت الله خامنه ای و اطرافيان او می کوشند به جامعه جهانی بقبولانند که محمود احمدی نژاد برای دومين بار برنده يک انتخابات منصفانه بوده است.

سازمان عفوبين الملل در اين بيانيه اعلام کرده است پخش فيلم های اين محاکمه از تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی که در آن بعضی از متهمين را به اعتراف کردن و معذرت خواهی از دادگاه نشان می دهد به اين نگرانی دامنه می زند که آنها پس از بازداشت شديداً مورد شکنجه قرارگرفته و به اجبار وادار به خواندن چنين مطالبی شده اند.

افراد خانواده تعدادی از بازداشت شده گان به سازمان عفوبين الملل گفته اند که وزن انها در طول بازداشت به وضوح وبطور قابل توجه ای کاهش يافته است. اين درحاليست که اين متهمين در اين مدت به وکلای مدافع خود نيز دسترسی نداشته اند.

در بيانيه بزرگترين و قديمی ترين نهاد بين المللی دفاع از حقوق بشر در جهان آمده است اخيراً مهدی کروبی يکی از سه نامزد رقيب محمود احمدی نژاد اسناد و مدارک بيشتری دال بر اعمال شکنجه، ارائه کرده است. آقای کروبی از شکنجه زنان و مردان در زندان توسط ماموران امنيتی ازجمله تجاوز جنسی به آنها خبر داده است.

با اشاره به اخبار مربوط به وضعيت اسفبار بازداشتگاه کهريزک و دستور تعطيلی آن، دبيرکل سازمان عفوبين الملل می گويد هر روز که می گذرد اخبار تازه ای از اعمال خشونت عليه تظاهرکننده گان در خيابانها توسط نيروهای بسيج و ماموران امنيتی و همينطور زندانيان از جمله گروهی از آنها که در دادگاه نمايشی محاکمه شده اند منتشر می شود.

درهمين رابطه ايرن خان رهبر جمهوری اسلامی و اطرافيان او را به پاسخگويی فرا خوانده است و به آنها هشدار می دهد که کليه آمران و عاملان اعمال خشونت در هفته های گذشته باید به مجازات برسند.

مقامات سازمان عفو بين الملل ۱۷ مرداد ماه (٨ ماه اوت) از هاشمی شاهرودی درخواست کرده اند که به ناظران اين سازمان برای برای نظارت بر روند محاکمات دادگاه انقلاب اجازه ورود به کشور را صادر نمايد که تاکنون پاسخی دريافت نکرده اند.

XS
SM
MD
LG