لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

چرا آيت الله  خامنه ای هدف افشای خبر تجاوز به زندانيان را «نابودی بنای جمهوری اسلامی» دانسته است


چرا آيت الله  خامنه ای هدف افشای خبر تجاوز به زندانيان را «نابودی بنای جمهوری اسلامی» دانسته است
چرا آيت الله  خامنه ای هدف افشای خبر تجاوز به زندانيان را «نابودی بنای جمهوری اسلامی» دانسته است
<!-- IMAGE -->

در پی انتشار محتوای متن نامه مهدی کروبی دبير کل حزب اعتماد ملی به ریيس مجمع تشخيص مصلحت نظام واکنشهای عجولانه و متفاوت بلند پايه ترين مقامات جمهوری اسلامی را به همراه داشته است.

در اين نامه از آيت الله هاشمی رفسنجانی خواسته شده است درباره خبرهای مربوط به تجاوز به دختران و پسران در بازداشتگاه های ايران در روزهای پس از برگزاری انتخابات تحقيق کند.

اما رهبر جمهوری اسلامی، در ديدار با اعضای دفتر رهبری، بدون اشاره به نام کروبی گفته است: «متاسفانه برخی از نخبگان دچار بی بصيرتی هستند. اصلاً ملتفت نيستند. يک حرفی يکهو به نفع جبهه‌ای می ‌پرانند که همتش نابودی بنای جمهوری اسلامی است.»

<!-- IMAGE -->

اين درحاليست که آقای کروبی در نامه خود از هاشمی رفسنجانی درخواست کرده که اين اتهامات را «به صورتی که صلاح می داند» با آيت الله علی خامنه ای، رهبر ايران، در ميان بگذارد و نيز هياتی برای بررسی اين مساله تشکيل دهد.

آقای خامنه ای در سخنان خود نه تنها اشاره ای به تشکيل هياتی برای تحقيق و بررسی اين اتهامات سنگين که در زندان های کشور در روزهای پس از برگزاری انتخابات روی داده است نکرده بلکه با شتابزدگی، صرف انتشار خبر تجاوز به زندانيان را نيز معادل با نابودی نظام جمهوری اسلامی دانسته است.

رهبر جمهوری اسلامی توضيح نداده که چگونه تنها امر تقاضای تحقيق در موضوع تجاوز به زندانيان در روزهای پس از انتخابات می تواند منجر به نابودی نظامی گردد که شعار آن گسترش عدالت است و وی رهبريش را به عهده دارد.

از طرفی در همين رابطه، محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام روز چهارشنبه ٢١ مرداد ماه گفته است با شنيدن اخبار مربوط به رفتار خلاف ماموران عليه جوانان کشور باید عزای ملی اعلام کرد.

در سايت اينترنتی تابناک آمده است آقای رضايی در نشست خود با جمعيت حقوقدانان دفاع از حقوق بشر که برای ارائه گزارشی از رويدادهای اخير با وی ملاقات کرده بودند گفته است: «اگر در جمهوری اسلامی، رفتار خلاف حيثيت و اخلاقی از سوی يکی از ماموران انجام گيرد، بايد عزای ملی اعلام شود، چه برسد به اينکه اعمال شنيع عليه تعدادی از جوانان کشور صورت گرفته باشد.»

در همين حال بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، مجيد انصاری عضو مجمع روحانيون مبارز که يکی از روحانيون بلند پايه و از چهره های شاخص نظام است درباره درخواست مهدی کروبی از هاشمی رفسنجانی، برای بررسی موضوع تجاوز به زندانيان گفته است:

«با کمال تاسف اينها صحت دارد و آدم بايد به قول اميرالمؤمنين آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اينجا برسد که چنين فجايعی رخ دهد... نه يک مورد بلکه متعدد بوده است.»

آقای انصاری به ايرنا می گويد: «اصل قضيه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است.»

مهدی کروبی در گوشه ای از نامه خود به هاشمی رفسنجانی نوشته است: «عده ‌ای از افراد بازداشت‌ شده مطرح نموده‌ اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده ‌اند که منجر به ايجاد جراحات و پارگی در سيستم تناسلی آنان گرديده است.»

در مقابل علی لاريجانی ریيس مجلس شورای اسلامی نيز در واکنش به درخواست مهدی کروبی بدون انتشار جزیيات و يا چگونگی تحقيقات مستقل کميته ويژه مجلس گفته است «موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است.»

اما در همين گزارش «کميته ويژه مجلس برای بررسی وضعيت بازداشت شدگان» که آقای لاريجانی به آن استناد کرده تاکيد شده است که اگر «آقای کروبی شواهدی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی در اختيار دارد» در اختيار مجلس بگذارد.

آقای لاريجانی موارد اعمال تجاوز جنسی در زندان های ايران را در حالی کذب محض ميداند که کميته منتخب وی هرگز اظهارات مهدی کروبی را نشنيده است .

از بدو تاسيس جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته ، اتهام تجاوز به زنان ومردان به عنوان ابزار شکنجه توسط بازجويان در زندان های کشورهمواره مطرح بوده است. سازمانهای غير دولتی مستقل ملی و بين المللی مدافع حقوق بشر نيز هرگز به زندانهای کشور برای تهيه گزارش دسترسی نداشته اند.

حال اين سوال مطرح است که چه نهادی در جمهوری اسلامی موظف به پاسخگويی به درخواست مهدی کروبی است. اين اولين بار در تاريخ جمهوری اسلامی است که يکی ازمقامات درون حاکميت با شجاعتی بی سابقه بطور علنی خواستار تحقيق در مورد احتمال تجاوز به زنان و مردان در زندانهای کشور شده است.

چرا قوه قضایيه جمهوری اسلامی که طبق قوانين ايران مسئول اداره امور زندان های کشور و حفظ جان و تضمين امنيت زندانيان است تا کنون هيچ واکنشی از خود نشان نداده است؟

XS
SM
MD
LG