لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

سازمان نظارت بر حقوق بشر خواهان تحقیق درباره کشته شدن فلسطینیان در جنگ غزه شده است


سازمان نظارت بر حقوق بشر خواهان تحقیق درباره کشته شدن فلسطینیان در جنگ غزه شده است
سازمان نظارت بر حقوق بشر خواهان تحقیق درباره کشته شدن فلسطینیان در جنگ غزه شده است
<!-- IMAGE -->

یک گروه طرفدار حقوق بشر از اسراییل خواسته است درباره کشته شدن فلسینیان غیر مسلح در جریان هجوم سه هفته ای اسراییل در نوار غزه در اوایل سال جاری کاملا تحقیق کند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر روز پنجشنبه در گزارشی به هفت حادثه ای که به ویژه باید به عنوان جنایات جنگی درباره آنها تحقیق شود استناد می کند و می گوید ۱۱ نفری که هدف تیراندازی سربازان اسراییلی قرار گرفتند، در دید کامل قرار داشتند، پارچه های سفید تکان می دادند و در آن زمان هیچ رزمنده فلسطینی در نزدیکی دیده نمی شد.

گزارش حرف های مادر بزرگی را نقل می کند که گفت به او دستور داده شد از خانه اش بیرون برود و با سه نوه خود و زن دیگری در خارج بایستند. او گفت گروه بیش از ۵ دقیقه پارچه های سفید را به طرف سربازان تکان می دادند، با این حال، یکی از سربازان آتش گشود، دو دختر ۲ و ۷ ساله و زن دیگری را کشت. مادر بزرگ و سه کودک مجروح شدند ، اما جان بدر بردند.

ارتش اسراییل درباره برخی از مواردی که سازمان نظارت بر حقوق بشر مطرح کرده است تحقیق می کند، اما در یک اطلاعیه گفته می شود گزارش سازمان بر «اظهارات شاهدان غیر معتبر استواراست.»

سازمان نظارت بر حقوق بشر گفت نیروهای دفاعی اسراییل (آی دی اف) بارها درخواست های تشکیل جلسه ای را برای بحث درباره حوادث غزه رد کرده اند و به پرسش های کتبی گروه پاسخ نداده اند.

یک سخنگوی نظامی اسراییل می گوید استفاده ستیزه گران از غیر نظامیان به عنوان سپرهای انسانی، کار سربازان را در جریان عملیات غزه دشوار می کرد.

در جریان هجوم اسراییل به نوار غزه، دست کم ۱۳۰۰ فلسظطینی و ۱۳ اسراییلی کشته شدند.

پیشتر، سرپرست هیاتی از قانون گذاران دمکرات آمریکا، فلسطینیان را مسئول شکست مذاکرات صلح با اسراییل دانست. «اشتنی هویر»، عضو مجلس نمانیدگان، روز پنجشنبه در اورشلیم گفت بی میلی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی به نشستن در کنار اسراییلیان، مانع اصلی مذاکرات است.

مقامات فلسطینی گفته اند برای احیای روند صلح، اسراییل باید ساختن محله های یهودی نشین در اورشلیم شرقی و در کرانه غربی را متوقف کند.

دولت اوباما نیز اسراییل را به چنین کاری ترغیب کرده است . اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر گفته است ساختن محدود محله ها برای پاسخگویی به رشد طبیعی ساکنان آنها، باید ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG