لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

وزیر امور خارجه آمریکا محاکمات در دادگاه انقلاب تهران را "نمایشی" نامید


وزیر امور خارجه آمریکا محاکمات در دادگاه انقلاب تهران را "نمایشی" نامید
وزیر امور خارجه آمریکا محاکمات در دادگاه انقلاب تهران را "نمایشی" نامید

روز هشتم اوت، دولت ایران دومین جلسه محاکمه جمعی گروهی از ایرانیان را که در پی انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شدند، برگزار کرد. همانند نخستین جلسه ای که یک هفته پیش از آن تشکیل شد، بیش از یکصد ایرانی به ارتکاب جرائمی علیه امنیت ملی متهم شدند.

بار دیگر، در نقض قانون اساسی ایران، و نیز اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران آنرا تصویب کرده است، در جریان محاکمه وکلای مدافع حضور نداشتند، و بار دیگر، زندانیان در آنچه ناظران می گویند آشکارا اعترافاتی اجباری بود، جرائم خود را پذیرفتند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، محاکمات در دادگاه انقلاب تهران را "نمایشی" نامید و گفت بدون تردید چنین است. روزنامه نگاران و روحانیان و مقامات برگزیده سابق، و حتی افرادی را از دولت فعلی – و آنچه قبل از انتخابات بود - در بر می گیرد، و بهتر از آنچه ما ممکن است بگوییم نشان می دهد که رهبری ایرا ن از مردم خودش می ترسد، و از این که حقابق و واقعیت ها روشن شود بیم دارد."

سوزان رایس، نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل متحد، نيز جریان دادگاه را " محاکمات نمایشی" و متاسف کننده، که باید محکوم شود، نامید و گفت نظر ما این است که اگر ایران می خواهد نشان دهد آماده است یک عضو مسئول جامعه بین المللی باشد، در این صورت نیاز دارد با احترام با مردم خود رفتار کند و به حکومت قانون پایبند بماند. اما متاسفانه این محاکمات نمایشی، به جهتی خلاف آن اشاره دارد.

دولت ایران تایید کرده است که در جریان سرکوب تظاهرات دست کم ۳۰ تن کشته شدند. گروه های طرفدار حقوق بشر بر این باورند که این رقم بمراتب بالاتر است. همچنین گزارش هايی در باره شکنجه بازداشت شدگان در زندان، از جمله تجاوز جنسی خشونت بار به زندانیان، زن و مرد، منتشر شده است.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد می گوید این گزارش ها بسیار نگران کننده است و نشان می دهد که رژیم ایران به نگرانی های مردم خود بی اعتنا ست و واکنش های بسیار غیر ارادی آنها به نتایج انتخابات، را درک نمی کند.

XS
SM
MD
LG