لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

رییس جمهوری سابق افغانستان از حمله طالبان جان بدر برد


<!-- IMAGE -->

برهان الدین ربانی، رییس جمهوری سابق افغانستان، از شبیخون طالبان در شمال کشور جان بدر برده است. پلیس می گوید رزمندگان طالبان روز پنجشنبه با آر.پی.جی و تیراندازی به کاروان اتومبیل های حامل ربانی و همراهانش در ناحیه علی آباد، در ایالت غندوز حمله کردند. به گفته آنها کسی در کاروان آسیب ندید، اما مهاجمان در نبردی با محافظان و پلیس تلفاتی را متخمل شدند.

ربانی از عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ۲۹ مرداد ماه (۲۰ ماه اوت) حمایت می کند. طالبان که عهده کرده اند رای گیری را برهم بزنند، مسئولیت حمله به او را بر عهده گرفتند.

در ناحیه دیگری در ایالت غندوز، پلیس افغانستان و شورشیان برای دومین روز به نبرد پرداختند. مقامات می گویند هشت شورشی و دو پلیس کشته شدند.

پیشتر در روز چهارشنبه، ستیزه گران مظنون طالبان سه بمب کنار جاده ای را ، که موجب مرگ ۱۳ شهروند افغان و یک سرباز آمریکایی شد، منفجر کردند.

در یک حادثه، یک بمب در ناحیه گرشک ایالت هلمند به یک وانت برخورد کرد، و ۱۱ عضو یک خانواده را کشت. فقط یک دختر کوچک جان بدر برد. در حادثه ای دیگر، بمبی در ایالت قندهار منفجر شد و سه پسر بچه را که سرگرم بازی بودند کشت. در سومین انفجار بمب کنار جاده ای در جنوب افغانستان، یک سرباز آمریکایی از پای در آمد. جزییات بیشتری درباره این حادثه منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG