لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

دبیرکل سازمان ملل به احمدی نژاد تبریک نگفته است


Dionne Layne, facing camera, hugs Mary Power as they react to the news of the death of Osama bin Laden, Monday, May 2, 2011 in New York. At left is the rising tower, 1 World Trade Center, also known as the Freedom Tower. (AP Photo/Mark Lennihan)
Dionne Layne, facing camera, hugs Mary Power as they react to the news of the death of Osama bin Laden, Monday, May 2, 2011 in New York. At left is the rising tower, 1 World Trade Center, also known as the Freedom Tower. (AP Photo/Mark Lennihan)
<!-- IMAGE -->

سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه اعلام کرد بان کی مون، دبیرکل این سازمان، پیروزی محمود احمدی نژاد را در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری تبریک نگفته است.

روز سه شنبه، ماری اوکابه، سخنگوی سازمان ملل متحد در پاسخ به پرسش خبرنگاران که از او پرسیده بودند آیا دبیر کل این سازمان نامه ای حاوی تبریک وی به محمود احمدی نژاد فرستاده است؟ پاسخ مثبت داده بود. اما وی روز چهارشنبه اعلام کرد که نامه ای که دبیرکل سازمان ملل متحده به محمود احمدی نژاد فرستاده، به هیچ عنوان تبریک به محمود احمدی نژاد به شمار نمی رود.

سخنگوی سازمان ملل متحد اضافه کرد سازمان ملل متن نامه بان کی مون به محمود احمدی نژاد را منتشر نمی کند. به گفته سخنگوی سازمان ملل، آقای مون از مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد برای ابراز امیدواری خود مبنی بر ادامه همکاری ایران با سازمان ملل استفاده کرده است.

بیش از ۲۶۰ فیلسوف، دانشمند و متفکر از سراسر جهان، در نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از او خواستند اعتراض به گفته آنان گسترده مردم ایران را مورد توجه قرار دهد و برای احقاق حقوق قانونی و دموکراتیک مردم ایران، اقدام کند.

در بخشی از این نامه آمده است آزادی محدود مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، نادیده گرفته شده و اکثریت آنها اعتقاد دارند که رای آنان در انتخابات اخیر خوانده نشده است. در بخش دیگری از این نامه آمده است انتخابات در جمهوری اسلامی به دلایل گوناگون آزاد، از جمله تفسیر شورای نگهبان از اختیارات رهبر جمهوری اسلامی که آن را نامحدود می داند، رقابتی و منصفانه نیست و هرگز به انتقال واقعی قدرت در ساختار سیاسی ایران نمی انجامد.

این نامه به قلم اکبر گنجی، روزنامه نگار و فعال سیاسی ایرانی نوشته شده و متفکرانی نظیر نوآم چامسکی، زبان شناس و کارشناس مسائل سیاسی، یورگن هابرماس، فیلسوف، چارلز تیلور و شمار دیگری از چهره های روشنفکر امضا شده است.

سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى با صدور بيانيه اى، محمود احمدى نژاد و صادق محصولى، وزير كشور دولت نهم، را به عنوان مسئولان حوادث زندان كهريزک معرفی کرد.

در این بیانه که روز چهارشنبه منتشر شده آمده است زندان کهریزک زندانی غیر قانونی و خارج از نظارت و کنترل سازمان زندان ها بوده و پاسخگوی اصلی حوادث این زندان که زیر نظر نیروی انتظامی اداره شده است، شخص آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس شورایعالی امنیت ملی و صادق محصولی به عنوان وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور است.

منابع خبری می گویند کمیته ویژه پیگری وضعیت بازداشت شدگان روزهای پس از انتخابات که از سوی مجلس شواری اسلامی تشکیل شده، شب گذشته با محمد علی ابطحی، دیدار کرد. آقای ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز، و از مقامات دولت محمد خاتمی است که در انتخابات اخیر، مهدی کروبی حمایت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد تجری، نماینده مجلس و عضو این کمیته وضعیت محمد علی ابطحی را مطلوب توصیف کرد اما توضیح داد که دیدار با آقای ابطحی، در حضور سعید مرتضوی صورت گرفته است. سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران است که اصلاح طلبان و شماری از مردم معترض بازداشت شده را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده است.

در پی اعتراض های مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، ماموران امنیتی صد ها نفر از فعالان جامعه مدنی و همچنین رهبران گروه های اصلاح طلب را بازداشت کردند. بسیاری از بازداشت شدگان، از اعضای جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، مجمع روحانیون مبارز و حزب کارگزاران هستند. برخی از آنان، از جمله بهزاد نبوی، دارای سمت های بالا در مجلس شورای اسلامی و وزرای پیشین حکومت فعلی ایران به شمار می روند.

XS
SM
MD
LG