لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

عملیات جدید ناتو و آمریکا در جنوب افغانستان آغاز شد


چهارصد تکاور دریایی آمریکا و ۱۰۰ سرباز افغان به یک ناحیه زیر کنترل طالبان در جنوب افغانستان حمله کرده اند.

به عنوان بخشی از عملیات به دست گرفتن کنترل منطقه در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روز چهارشنبه نیروهای نظامی با هلیکوپتر برای آغاز عملیات به ناحیه «نوزاد» در ایالت هلمند، حرکت کردند. مقامات آمریکا گفتند آنها می خواهند مسلم سازند که کمیسیون مستقل انتخابات و نیروهای امنیتی افغانستان، امنیت لازم را برای انجام وظایفشان دارند.

ستیزه گران طالبان عهد کرده اند با حملاتی به حوزه های رای گیری و تهدید رای دهندگان، انتخابات ۲۹ مرداد ماه (۲۰ اوت) را مختل کنند.

در این میان، انفجار یک بمب کنارجاده ای دو خبرنگار آسوسیتد پرس را که همراه نیروهای آمریکا در جنوب افغانستان بودند، مجروح کرد. رییس خبرگزاری گفت این حادثه خطراتی را منعکس می کند که خبرنگاران هر روز در حالی که از خطوط جبهه خطرناکترین نقاط جهان گزارش می دهند، با آنها روبرو هستند.

در رویدادی دیگر، ستیزه گران طالبان به یک مجتمع پلیس در استان غندوز در شمال افغانستان حمله کردند، و رییس پلیس ناحیه و یک گارد را کشتند. و در نزدیکی کابل، به گفته مقامات وزارت کشور افغانستان، انفجار بمبی که ستیزه گران طالبان کار گذاشته بوند، پنج پلیس را کشت و چهار نفر را مجروح کرد.

پنتاگون از متحدان ناتو و کشورهای دیگری که سرباز در افغانستان دارند خواسته است سطح بالای فعلی سربازان خود را حتی پس از انتخابات هفته آینده حفظ کنند.

XS
SM
MD
LG