لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

چند خبر از روزنامه های آمريکا و جهان


واشنگتن پست از ترور یک مدافع حقوق بشر و همسرش در چچن خبر داده است

این روزنامه واقعه قتل این دو نفر را نشانی از بی قانونی در منطقه و سهل انگاری کرملین دانسته است.

زرما سادویلاوا و همسرش ریاست سازمان خیریه ای را که هدفش مصون نگاه داشتن کودکان از خشونت ها در چچن بود را بر عهده داشتند.

واشنگتن پست به نقل از یکی از پژوهشگران سازمان دیده بان حقوق بشر می نویسد دیگر هیچ گروه مستقل حامی حقوق بشر در این منطقه باقی نمانده است. این پژوهشگر می گوید کرملین باید متوجه شود که کادیرف برای حفظ وجهه خویش و برقراری ثبات در منطقه مسئولیت سنگینی دارد و روسیه هزینه سنگینی برای مدیریت ناکارآمد او می پردازد.


روزنامه ملی استرالیا در مقاله روز پنجشنبه خود حملات تروریستی دو سال گذشته به تأسیسات اتمی پاکستان را مورد بررسی قرار داده است.

این روزنامه به گزارشی که در مجله وابسته به آکادمی نظامی آمریکا چاپ شده است استناد کرده و نوشته است با آنکه پنتاگون از امنیت تأسیسات اتمی پاکستان ابراز رضایت کرده است. این حملات نشان از ضعف و آسیب پذیری سیستم امنیت اتمی این کشور دارد.

این روزنامه استرالیایی به نقل از نویسنده گزارش مربوطه می نویسد شبه نظامیان اسلامی با شبکه اطلاعاتی پاکستان در ارتباط هستند و از همین رو هر گونه حرکت و اقدام امنیتی را تحت نظر دارند.


نیویورک تایمز چالشهایی را که مهاجران عراقی در آمریکا با آن روبرو هستند موضوع یکی از مقاله هایش قرار داده است.

این روزنامه می نویسد از سال ۲۰۰۷ تاکنون آمریکا شرایط پناهندگی و صدور ویزا برای عراقیان را آسانتر کرده و تعداد بسیاری عراقی زندگی تازه ای را در آمریکا آغاز کرده اند. نیویورک تایمز می نویسد بنا به گزارش کمیته بین المللی نجات مهاجران عراقی قادر به یافتن شغلی مناسب نیستند و روز به روز بیشتر به سوی فقر و بی خانمانی کشانده می شوند. گفته می شود مهاجران عراقی سخت تر از دیگر مهاجران خود را با شرایط تازه تطبیق می دهند.


لس آنجلس تایمز در شماره روز پنجشنبه مقاله ای را به واکنش رهبران اصلاح طلب نسبت به وضعیت بازداشت شدگان و اعترافات تلویزیونی در ایران اختصاص داده است.

این روزنامه نوشته است جناح های مختلف سیاسی در ایران پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری برای در دست گرفتن قدرت در تقلا هستند.

لس آنجلس تایمز در ادامه مقاله می نویسد با آنکه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی احتمال تجاوز به بازداشت شدگان را رد کرده ولی بر سر گزینش کابینه دهم با احمدی نژاد و حامیانش در جدال است.

این روزنامه می نویسد این در حالی است که از اردوی احمدی نژاد نیز تلاشهایی برای تخریب رئیس مجلس صورت می گیرد.

XS
SM
MD
LG