لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

آغاز محاکمه هفت بهايی در ايران در حاليکه وکيل مدافع آنها در زندان بسر می برد


دفتر جامعه بين المللی بهايی در ژنو با انتشار بيانيه ای که روز چهارشنبه ۲۱ مرداد ماه منتشر شده اعلام کرده است مقامات قضايی جمهوری اسلامی در نظر دارند از روز ۲۷ مرداد ماه محاکمه هفت تن از بهایيان ايران را آغازکنند. گفته می شود تاريخ برگزاری اين دادگاه طی نامه ای به دفترعبدالفتاح سلطانی يکی از وکلای مدافع ابلاغ شده است و اين در حاليست که آقای سلطانی خود بيش از ۴۰ روز است در زندان به سرمی برد.

عليرغم آنکه يکسال و سه ماه از بازداشت و زندانی شدن هفت تن از رهبران جامعه بهایيان در ايران می گذرد در طول اين مدت به آنها اجازه داده نشده که با وکلای مدافع خود ملاقات کنند و تاکنون نيز هيچ اتهامی رسما به آنها تفهيم نشده است.

اسامی اين هفت نفر که در حال حاضر در زندان اوين به بس می برند عبارتند از: فريبا کمال آبادی، جمال الدين خانجانی، سعيد رضايی، بهروز توکلی، مهوش ثابت، عفيف نعيمی و وحيد تيزفهم.

مقامات جامعه بين المللی بهايی در بيانيه خود عدم امکان حضور وکلای مدافع در جلسه محاکمه اين هفت تن در هفته آينده در دادگاه را يکی ديگر از نشانه های نقض اساسی ترين حقوق مدنی بهایيان در ايران توسط حکومت جمهوری اسلامی دانسته اند.

آقای عبدالفتاح سلطانی وکيل دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در ايران پس از انتخابات ۲۲ خرداده همراه با بسياری از فعالان جامعه مدنی، رهبران سياسی و دانشجويان و هزاران تن از شهروندان عادی کشور، توسط مقامات امنيتی بازداشت و زندانی شده است. خانم شيرين عبادی يکی ديگر از وکلای مدافع اين هفت تن نيز در حال حاضر با توجه به شرايط غيرقابل پيش بينی پس از انتخابات رياست جمهوری ترجيح داده است به کشور بازنگردد تا از اين طريق بتواند وضعيت بحرانی نقض حقوق بشر در ايران را به جامعه بين الملل منعکس نمايد.

در اين رابطه ديان علايی نماينده جامعه بين المللی بهايی در سازمان ملل متحد در ژنو می گويد: «تصميم مقامات قضايی جمهوری اسلامی در برگزاری محاکمه رهبران بهایی در شرايط کنونی کشور و عدم امکان حضور وکلای مدافع اقدامی ديگر در جهت محروم ساختن اين هفت تن ازحق دفاع توسط وکلای مدافعشان است.»

وی می افزايد: «اين هفت زندانی يا باید با قيد وثيقه آزاد شوند و يا باید به وکلای مدافع آنها وقت کافی و مورد نياز برای مطالعه پرونده هايشان داده شود.»

همچنين جامعه بين المللی بهايی در اين بيانيه اتهاماتی را که در خبرگزاری رسمی کشور عليه رهبران بهاییان ايران از جمله جاسوسی برای اسرایيل، توهين به مقدسات مذهبی و تبليغ عليه جمهوری اسلامی درج شده است به شدت تکذيب کرده اند.

زندانی کردن و آغاز محاکمه هفت تن از رهبران بهایيان برای خانواده آنها و پيروان آيين بهايی در گوشه و کنار جهان هشدار دهنده و نگران کننده است زيرا ۲۵ سال پيش نيز رهبران مذهبی بهایيان صرفاً به دليل بهايی بودن توسط مقامات جمهوری اسلامی بازداشت و سپس همگی اعدام شده اند.

XS
SM
MD
LG