لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

تلاش ديپلماتهای آمريکای لاتين برای پايان بخشيدن به بحران سياسی در هندوراس


دیپلمات های ارشد آمریکای لاتین بر کوشش برای پایان دادن به بحران سیاسی در هندوراس می افزایند و قصد دارند با دولت غیر رسمی مذاکره کنند، با این هدف که اجازه دهد مانوئل زلایا، رییس جمهوری بازگردد و راه برای برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در پاییز سال جاری هموار شود.

ایالات متحده از کوشش های اسکار آریاس رییس جمهوری کاستاریکا برای تضمین توافقی که تمام طرف ها بتوانند به آن پای بند بمانند، قدردانی می کند.

سازمان کشورهای آمریکایی، در این هفته اعلام کرد یک هیات سطح بالا به هندوراس سفر می کند و قصد دارد طرف های گوناگون را به پشتیبانی از طرحی که پرزیدنت آریاس ارائه داده است تشویق کند. این طرح ۱۲ ماده ای از جمله پیشنهاد می کند پرزیدنت زلایا، که روز ۲۸ ژوئن برکنار و بزور به تبعید فرستاده شد، در مقام خود ابقا شود. تشکیل یک دولت موقت و شتاب بخشیدن به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ، از مواد دیگر است.

پرزیدنت زلایا و روبرتو میچلتی رییس جمهورغیر رسمی ، و نیز ارتش هندوراس، از طرح اسکار آریاس حمایت کرده اند. کمیسیون اتحادیه کشورهای آمریکایی تلاش خواهد کرد پشتیبانی کامل دیگر طرف های ذینفع در داخل هندوراس را نیز بدست آورد.

ایالات متحده از کوشش های اتحادیه برای پیشبرد طرح پرزیدنت آریاس حمایت می کند، و سعی دارد طرف ها را به قبول آن تشویق کند. دولت غیر رسمی هندوراس و پرزیدنت زلایا باید بر تلاش هایشان برای حل مساله و رسیدن به توافق بیافزایند. تنها در چنان صورتی روند سیاسی می تواند پیش برود، نظم متکی بر قانون اساسی دوباره برقرار گردد، و انتخابات با حمایت مردم هندوراس و جامعه بین المللی برگزار شود

XS
SM
MD
LG