لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

پاکستان می گوید تسلیحات اتمی کشور «امن» هستند


سخنگوی ارتش پاکستان می گوید تاسیسات اتمی کشورامن است، و به هیچ وجه امکان ندارد تسلیحات اتمی به دست تروریست­ ها بیافتد. ژنرال اطهر عباس این موضوع را روز چهارشنبه در اسلام آباد و پس از آن عنوان کرد که یک پژوهشگر بریتانیایی مدعی شد ستیزه گران از سال ۲۰۰۷ سه بار به تاسیاست اتمی پاکستان حمله کرده اند. سخنگو گفت در هیچکدام از این حوادث خطری متوجه تسلیحات اتمی نبود، و نظر پژوهشگر را که خطر افتادن تسلیحات اتمی پاکستان به دست تروریست ها واقعی است، نادرست دانست.

یک مقاله پژوهشی شامل این ادعا در بریتانیا و آمریکا منتشر شده است، اما مقامات ارشد نظامی آمریکا دراین هفته گفتند آنها نگران امنیت زرادخانه اتمی پاکستان نیستند. مقاله را استاد دانشگاه براد فورد بریتانیا، که بخشی از واحد پژوهش های امنیتی پاکستان در دانشگاه است، نوشته است.

سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت رابرت گیتس، وزیر دفاع و دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از اقدامات پاکستان در تامین امنیت زرادخانه اتمی کشور «راضی» هستند.

در مقاله گفته می شود ستیزه گران طالبان در سال ۲۰۰۸ چندین نقطه ورود به کارخانه تولید تسلیحات اتمی را منفجر کردند، در سال ۲۰۰۷ نیز دو حمله علیه پایگاه های هوایی که تسلیحات اتمی در آنها نگاهداری می شود صورت گرفت.

ژنرال عباس گفت آن حملات اتفاق افتاد، اما ظاهرا هدف بیشتر از کوشش برای گرفتن تسلیحات، ایجاد خونریزی بود. او گفت سه حمله ارتباطی به واحدهای تولید یا نگهداری تسلیحات اتمی ندارند.

XS
SM
MD
LG