لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

مریل استریپ با فیلم جولی و جولیا یک بار دیگر می درخشد


مریل استریپ بازیگربرجسته سینمای آمریکا که تا کنون ۱۵ بار نامزد جایزه اسکار شده است، یک بار دیگرتوانست با بازی در فیلم «جولی و جولیا»- یک فیلم اجتماعی و خانوادگی با تمی زنانه، یکی از شورانگیزترین بازی های خود را روی پرده سینما ارایه دهد وباری دیگرتبدیل به محور توجه منتقدین سینمایی از نیویورک تایمز تا وال استریت جورنال شود. این فیلم در دو روز نخست گشایش آن در آخر هفته گذشته، به عنوان دومین فیلم پرفروش معرفی شد و برخلاف نظریه برخی از منتقدین که تماشای فیلمی درباره آشپزی و خوردن غذا را برای تماشاگران خسته کننده توصیف کرده بودند، با اقبال عمومی روبرو شد.

سال گذشته نیز فیلم «ماما میا!» - برداشتی از یک موزیکال موفق برادوی با همین نام - با شرکت مریل استریپ درنقش زن پا به سن گذاشته ای که درجشن عروسی دخترش با مردی که پیش ترها دوست داشته روبرو می شود، هرچند مورد حمله شدید منتقدین سینمایی قرار گرفت اما توانست تبدیل به یکی از پرفروش ترین فیلم های تابستانی شود و بازی مریل استریپ نیز در این فیلم مورد ستایش عموم قرار گرفت.

فیلم «جولی وجولیا»، تازه ترین اثر«نورا افران» نویسنده و کارگردان فیلم های معروفی چون «بیخواب در سیاتل» و «هنگامی که هری سالی را ملاقات کرد» می باشد که داستان دو زن در دو زمان مختلف و دو کتابی است که توسط این دو نوشته می شود. مریل استریپ در نقش جولیا چایلد، سرآشپزمعروف و نویسنده کتاب های موفق و کارآمد آشپزی بازی می کند و بخش هایی از فیلم، ماجرای دوران اقامت چایلد در فرانسه و فراگیری آشپزی در مدرسه «کوردون بلو» در بیش از نیم قرن پیش است. در بخش دیگر فیلم، زن جوان وبلاگ نویسی در نیویورک تصمیم می گیرد در مدت ۳۶۵ روز یک سال، تمام دستورالعمل های خوراک پزی این کتاب را عملا تجربه کند.

مریل استریپ که درنوجوانی قصد داشت خواننده اپرا شود و حتی برای این کار آموزش هم دید، درجوانی به بازیگری در تئاتر و سینما دل بست. او از کالج واسار در رشته هنرهای نمایشی و سپس از دانشگاه ییل فارغ التحصیل شد. او در نمایشی به نام ۲۷ گاری پرازپنبه، یکی از آثار تنسی ویلیامز، نامزد دریافت جایزه تونی که اسکارتئاترمحسوب می شود شد. مریل استریپ در سال ۱۹۷۷ با نقش کوچکی درفیلم جولیا از ساخته های فرد زینه مان بازی در سینما را آغاز کرد و یک سال بعد برای بازی در فیلم شکارچی گوزن، ساخته مایکل چیمینو، کاندید جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل اسکار شد. او برای دوفیلم کریمر علیه کریمر و انتخاب سوفی توانست به جایزه اسکار دست یابد و با بازی در نقش های متفاوت ومتنوع نام خود را به عنوان بهترین بازیگر زن دهه هشتاد سینمای آمریکا به ثبت برساند.

مریل استریپ در طول سال ها بارها نامزد جوایز مختلف تلویزیونی و سینمایی شده است و بارها نیز این جوایز را به دست آورده است. از هم اکنون در جوامع هنری صحبت از نامزدی استریپ برای دریافت جایزه بهترین بازیگر زن سال گلدن گلوب به خاطر بازی درنقش جولیا چایلد است. فیلم تازه «جولی و جولیا» که قرار است در ماه آینده در بخش پایانی جشنواره سینمایی رم در ایتالیا نیز به نمایش درآید، احتمالا با دریافت نامزدی جوایز گلدن گلوب، رکورد نامزدی دریافت جوایز سینمایی مریل استریپ که تعداد آن ها هم اکنون به ۲۲ رسیده است را خواهد شکست.

سال گذشته مریل استریپ برای شرکت در دو فیلم «شک» و «مامامیا!» توانست کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در یک درام سینمایی و بازیگر نقش اول یک فیلم کمدی موزیکال شود اما دو ستاره دیگر، کیت وینسلت برای فیلم جاده انقلابی و سالی هاوکینز برای فیلم «Happy go lucky» این جوایز را از آن خود ساختند.

همین دو نامزدی جایزه اسکار اخیر باعث شد تا مریل استریپ در طول سه دهه فعالیت هنری، رکورد بازیگر قدیمی «جک لمون» را برای دریافت جوایز اسکار بشکند. پیش از این جک لمون توانسته بود در طول ۴۰ سال فعالیت هنری، ۲۲ بار نامزد جوایز سینمایی مختلف شود و ۴ بار عملا این جوایز را به دست آورد.

مریل استریپ در طول سال ها توانسته است با به دست آوردن 6 جایزه گلدن گلوب با دوست قدیمی اش جک نیکلسون برابری کند. با این تفاوت که جک نیکلسون اغلب جوایز خود را برای شرکت در فیلم های سینمایی به دست آورده است اما مریل استریپ توانسته است با ایفای یک نقش کوچک در مینی سری «فرشتگان در آمریکا» درباره بیماران ایدز نیز جایزه ای دریافت کند.

مریل استریپ که در حال حاضر ۶۰ سال دارد از لحاظ دریافت بیشترین جوایزسینمایی با بازیگر افسانه ای هالیوود، کاترین هیپورن مقایسه می شود که چون او توانسته است در مجموع به ۱۲ جایزه سینمایی دست پیدا کند. کاترین هیپورن هم یکی از جوایز اسکار خود برای فیلم «حدس بزن چه کسی برای شام می آید؟» را در سن ۶۰ سالگی دریافت کرد. او یک سال بعد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن سال را برای ایفای نقش اول فیلم «شیر و زمستان» دریافت کرد و بالاخره در سال ۱۹۸۱ پس از برنده شدن اسکار بهترین بازیگر زن سال برای شرکت در فیلم «روی دریاچه طلایی» با شرکت هنری فوندا و جین فوندا کار بازیگری را برای همیشه کنار گذاشت.

XS
SM
MD
LG