لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

توقيف ها، بازداشتها، رفتار با زندانيان، و خبرهای مربوط به جانباختگان رويدادهای اخير در ايران


هشدار وزارت اطلاعات به روزنامه نگاران در ارتباط با افشاى هويت و سمت مقام هاى این وزارتخانه

به دنبال اعتراض شماری از قانون گذاران و مقام های قضایی مجلس شورای اسلامی به ایجاد تغییرات در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در آخرین روزهای عمر دولت نهم، وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای به همه افراد به ویژه روزنامه نگاران هشدار داد تا از افشاى هويت و سمت مقام هاى این وزارتخانه خودداری کنند. به گفته روابط عمومی وزارت اطلاعات، اطلاعات مربوط به وزارتخانه از قبيل اسناد، هويت پرسنل و ساختار وزارت اطلاعات جز موارد طبقه بندی شده محسوب می شود. پس از آنکه محمود احمدی نژاد، محسنی اژه ای را از وزارت اطلاعات کنار گذاشت، نام شماری از معاونت های این وزارت خانه در سایت های خبری منتشر شد که آنها نیز از سمت های خود برکنار شده اند. این برکناری ها، از سوی برخی از کارشناسان، تصفیه حساب با انگیزه های سیاسی توصیف شده است.


نامه علی مطهری به حسين شريعتمداری مدیر مسؤل روزنامه کیهان در تهران

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرزند آیت الله مرتضی مطهری در نامه ای به حسین شریعتمداری مدیر مسوول کیهان از مدیریت وقایع اخیر به شدت انتقاد کرده است. در نامه این نماینده تهران به مدیر مسؤل روزنامه کیهان در رابطه با وقایع اخیر در ایران آمده است: ما میتوانستیم این بحران را به گونه ای مدیریت کنیم که بسیاری از این شهادتها، قتلها و آسیبها اتفاق نیفتد. و هیجان معترضان را با دادن چند مجوز تجمع و ادامه مناظرات درباره روند انتخابات در صدا و سیما به تدریج فرو بنشانیم و با مردم عادی که مساله دار و دچار شبهه شده بودند و واقعا فکر میکردند که در انتخابات تقلب شده با احترام برخورد کنیم. علی مطهری در بخش دیگری از این نامه آورده است. چند سال پیش در سالگرد حادثه ١٨ تیر در حوالی کوی دانشگاه به مدت پنج شب گروهی از مردم در خیابانها شعار میدادند و خودروها بوق میزدند و تجمعاتی برپا بود، اما در این پنج شب حتی یک قطره خون از بینی کسی نیامد، زیرا مدیریت آن بحران به عهده فرد عاقلی به نام قالیباف فرمانده وقت نیروی انتظامی بود. فرزند آیت الله مطهری می نویسد ما وقتی مدیریت بحران اخیر را به دست افرادی مانند طائب میدهیم که با باتوم بیشتر مأنوس است تا فکر و عقل و تدبیر، نتیجه همین خواهد بود. در همین حال، روزنامه کیهان، امروز در مطلبی تحت عنوان شاهد از دور و نزديك رسيد، بدون انتشار کامل نامه علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری را فردی ساده اندیش و تحریک پذیر توصیف کرده که علاقه ای به مباحثه منطقی ندارد.

تلاش برای بازگشايی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

اقدامات هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران برای بازگشایی این انجمن و تعاونی مسکن آن، هنوز به نتیجه نرسیده است. به گفته دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران، ماموران دادستانی چند روز پیش، مجموعه ساختمان این انجمن را تنها چند ساعت قبل از برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی و فوق العاده ی روزنامه نگاران، در ساعات غیر اداری، و هنگامی پلمپ کردند که هیچ یک از مسئولان اجرایی انجمن در محل حضور نداشتند و ما هنوز دلایل این اقدام را دقیقا نمی دانیم. خانم مفیدی، در گفتوگو با ماه منیر رحیمی، به صدای آمریکا می گوید، بستن انجمن آن هم تقریبا همزمان با روز خبرنگار، احتمالا به نا آرامی های اخیر ایران و بازداشت شماری از روزنامه نگاران، ربط دارد.

مسؤلان، مجوز فعالیت یکصد و شصت موسسه قرآنی را لغو کرده اند

منابع خبری در ایران می گویند از ابتدای سال ١٣٨٨، مسؤلان، مجوز فعالیت یکصد و شصت موسسه قرآنی را لغو کرده اند. احمد حاج شریف، معاون آموزش، پژوهش و نظارت سازمان دارالقرآن کریم جمهوری اسلامی، علت لغو مجوز این تعداد موسسه را، عدم رعایت ضوابط اعلام کرده است. وی در سخنان خود اشاره ای به این ضوابط نکرده است. سازمان دارالقرآن کریم کشور، خود را متولی امور مربوط به قرآن در سراسر ایران می داند. اخیرا نیز محسن نامجو، خواننده مشهور ایرانی، با شکایت عباس سلیمی، عضو هیات امناء سازمان دارالقرآن، به تحمل پنج سال حبس محکوم شد. عباس سلیمی می گوید محسن نامجو در یکی از ترانه های خود به قرآن توهین کرده است. محسن نامجو این اتهام را رده کرده است.

علی لاریجانی خواستار مشخص شدن صحت مضامین نامه مهدی کروبی به اکبر هاشمی رفسنجانی شد

پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، نامه ای از مهدی کروبی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان رهبری منتشر کرده است. در این نامه، از آقای رفسنجانی خواسته شده است به اخباری نظیر تجاوز شدید جنسی به شماری از دختران و پسران معترض به نتیجه انتخابات که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، رسیدگی کند. به گفته مهدی کروبی، اگر این مسایل را به طور متواتر از افراد مختلف كه در روزهای اخير آزاد شدهاند، نشنيده بود، باورشان سخت بود. علی لاريجانی رییس مجلس شواری اسلامی همچنین گفته است کمیته ای که مجلس هشتم برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان اخیر تشکیل داده، هنوز گزارشی به او ارائه نداده است.

عليرضا بهشتی: نام ۶۹ نفر از کشته شدگان به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است

عليرضا بهشتی، پسر آیت الله بهشتی و نماینده میر حسین موسوی درهیات ویژه آسیب دیدگان روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری می گوید نام ۶۹ نفر از کشته شدگان روزهای پس از انتخابات را به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است. وی اضافه کرده که نام دویست و بیست نفر از بازداشتیان نیز به مجلس داده شده است. به گزارش خبرگزاری های ایران، علیرضا بهشتی، گفته است که به کميته ويژه ای که مجلس شورای اسلامی برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان اخیر تشکیل داده، پيشنهاد شده است فراخوانی دهد تا خانواده ها اتفاقات رخ داده برای عزيزانشان را به این کميته گزارش دهند و به آنان اطمینان داده شود که در صورت ارائه گزارشهای خود، مشکلی برای آنان پیش نمی آید. در پی مخالفت آیت الله خامنه ای، در نمازجمعه بیست و نهم خرداد ماه با برگزاری راه پیمایی های مسالمت آمیز مردم معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، چند ده نفر از مردم در خیابان ها به ضرب گلوله کشته و هزاران نفر نیز بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG