لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

جمهوری اسلامی ضرب الاجل ماه سپتامبر پرزيدنت اوباما را برای پاسخ گويی به پيشنهاد مذاکره رد کرد


حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز گذشته ضرب الاجل ماه سپتامبر پرزيدنت اوباما را برای پاسخ گويی به پيشنهاد مذاکره وی با جمهوری اسلامی، رد کرد.

هنگام تعيين ضرب الاجل گفتگو که ماه گذشته توسط رئيس جمهوری ايالات متحده انجام شد، نشانه های تمايل به گفتگو پيرامون برنامه اتمی جمهوری اسلامی در ميان موارد عمده مورد نظر برای پيش رفتن درراه گشايش باب مذاکره ميان دو کشور وجود داشت.

واشنگتن و اتحاديه اروپا سرکوب خشونت بارمعترضان به نتيجه انتخابات اخير در ايران و روند برگزاری جلسات دادگاه را به شدت محکوم کرده اند؛ دادگاههايی که با حضور بيش از يکصد تن از اين معترضان و فعالان سياسی برگزار شده است که در ميان آنها دوتن از کارمندان محلی سفارتخانه های بريتانيا و فرانسه و نيز يک شهروند زن فرانسوی نيز هستند.

کشورهای عضو گروه جی هشت طی نشست خود درماه گذشته ميلادی در لکوئيلای ايتاليا تا ماه سپتامبر- ماه آينده- به جمهوری اسلامی مهلت داده اند تا مذاکره برسرجاه طلبی های هسته ای خود را بپذيرد و درغيراين صورت با تشديد تحريمها مواجه شود.

آقای قشقاوی که روز گذشته دريک نشست خبری هفتگی دروزارت امورخارجه سخن می گفت، اظهار داشت که کشورش با قدرت در برابر آنچه وی «مطالبات غيرمعقول» اتحاديه اروپا خواند، می ايستد.

اتحاديه اروپا خواهان آزادی بی درنگ شهروندان خود درايران و کارمندان محلی سفارتخانه های اروپايی درآن کشور شده است.

اين درحالی است که سخنگوی وزارت امورخارجه ايران روز دوشنبه طی سخنان خود گفت که روند دادرسی اين افراد به شيوه قانونمند و با شفافيت کامل در حال انجام است.

حسن قشقاوی در ادامه سخنان خود همچنين اصرار ورزيد که اعترافهای متهمان تحت فشار ابراز نشده است. بيانات اخيرآقای قشقاوی در حالی ايراد می شود که درست يک روز پيش از نشست خبری قشقاوی هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا گفت که ايالات متحده مدت طولانی در انتظار پاسخ ايران نخواهد ماند و در اين خصوص دچار توهم نيست که ايران با پاسخ مثبت به پيشنهاد گفتگو برسربرنامه هسته ای اش، دراين خصوص وارد مذاکره شود.

در همين حال برنارد کوشنر وزيرامور خارجه فرانسه می گويد سفارت اين کشور در تهران آمادۀ پناه دادن به معترضانی بود که در درگيری با پليس و نيروی های انتظامی، در اعتراضات به نتيجه انتخابات رياست جمهوری، از نيروهای انتظامی می گريختند. آقای کوشنر به روزنامه لو پاريزين گفت اين دستور اتحاديه اروپا و بخشی از سنتٍ دموکراتيک ماست.

کلوتيلد رايس تبعه فرانسه و نازک افشار کارمند محلی سفارت اين کشور در تهران جزو متهمانی هستند که در رابطه با اعتراضات به نتيجه انتخابات در ايران محاکمه می شوند. وزير امور خارجه فرانسه اتهام های مطرح شده عليه اين دو را کاملاً بی اساس خواند و گفت اعترافات اين دو احتمالا تحت فشار گرفته شده است.XS
SM
MD
LG