لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

دبیر کل ناتو می خواهد مناسبات استراتژیک با روسیه تجدید شود


آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل جدید ناتو، برای مقابله با نگرانی های امنیتی مشترک، از جمله دزدی دریایی، قاچاق مواد مخدر و تروریسم، خواهان رابطه استراتژیکی نزدیکتری با روسیه شده است.

سخنگوی ناتو روز سه شنبه در بروکسل گفت راسموسن این پیشنهاد را در نخستین دیدار با دمیتری روگوزین، سفیر روسیه در ناتو، مطرح ساخت.

سخنگو یاد آور شد در برخی از مسائل با مسکو اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما گفت نمی توان اجازه داد این اختلاف ها هممکاری استراتژیک را تحت الشعاع قرار دهد. او دیدار دو مقام را دوستانه توصیف کرد.

مناسبات روسیه و ناتو در پی جنگ کوتاه روسیه و گرجستان، و زمانی که ناتو مسکو را به استفاده نا مناسب از زور با فرستادن نیرو به گرجستان متهم کرد، متوقف شد. در مقابل، مسکو ناتو را به حمایت از تجاوز گرجستان متهم کرد.

از زمان از سر گرفته شدن تماس های رسمی در ماه ژوئن، روسیه پروازهای هواپیماهای نظامی آمریکا حامل تدارکات و تجهیزات برای سربازان ناتو در افغانستان را از آسمان آن کشور تصویب کرده است.

سفیر روسیه همچنین گفته است مسکو می خواهد در مبارزه با دزدی دریایی در نزدیکی سواحل سومالی ، از نزدیکتر با ناتو همکاری کند.

XS
SM
MD
LG