لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

رهبران آمريکا و روسیه خود را به آغاز دوباره مناسبات متعهد ساختند


رهبران آمريکا و روسیه خود را به آغاز دوباره مناسبات متعهد ساختند
رهبران آمريکا و روسیه خود را به آغاز دوباره مناسبات متعهد ساختند

پرزیدنت باراک اوباما و پرزیدنت ديمیتری مدودی اف، در دیداری در مسکو، خود را به آغاز دوباره مناسبات آمريکا و روسیه متعهد ساختند. اینک زمان آن است که هر دو کشور هدف هایی را که دو رهبر مشخص ساختند، دنبال کنند.

در راس برنامه، رسیدن به توافقی در باره پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک قرار دارد. این پیمان تعداد کلاهک های اتمی آمريکا و روسیه و سیستم های تحویل آنها را دست کم باندازه یک سوم محدودیت های پیمان جاری کاهش خواهد داد. آمريکا همچنین به همکاری در حوزه هایی مانند گسترش تسلیحات اتمی، دفاع موشکی، و امنیت و ثبات در افغانستان ادامه خواهد داد.

آمريکا و روسیه برای تقویت مناسبات اقتصادی کارهای زیادی در پیش دارند. تجارت دوجانبه بین دو کشور، در حالی که رو به گسترش می رود، سال گذشته مجموعا فقط ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود. فیلیپ گوردون، مدیر کل وزارت امور خارجه آمريکا درامور اروپا و یوریژیا، گفت: " این رقم، در مقایسه با دیگر مناسبات تجارتی ما نسبتا پایین است، ما بر این باوریم که بهتر از این می توانیم کار کنیم.َ"

چندین گروه کاری در کمیسیون جدید دو جانبه ریاست جمهوری، که پرزیدنت اوباما و پرزیدنت مدودی اف با تشکیل آن موافقت کردند، بر کوشش های مشترک برای برطرف ساختن موانعی که درراه تقویت بیشتر تجارت و مناسبات اقتصادی بین آمريکا و روسیه وجود دارد، متمرکز خواهد بود.

آنگونه که پرزیدنت اوباما در مسکو گفت، شفافیت، پاسخگویی و حکومت قانون، برای سلامت هر اقتصادی حیاتی هستند. و آقای گوردون گفت: آمريکا از طرح های رییس جمهوری روسیه برای تقویت سیستم قانونی و مبارزه با فساد پشتیبانی می کند. همچنین مهم است که دو کشور از تحمیل اقداماتی برای حمایت از صنایع داخلی که در راه بهبود افتصاد قرار دارد، پرهیز کنند.

آمريکا از دسترسی روسیه ، بعنوان یک کشور، به سازمان تجارت جهانی حمایت می کند. عضویت در این سازمان به روسیه امکان خواهد داد سیستم تجارتی بر اساس مقررات جهانی ادغام شود و چارچوب نیرومندتری برای همکاری در اختیار شرکت های آمريکایی و روسی قرار می دهد.

آمريکاییان و روس ها افزون بر مسائل افتصادی و امنیتی ، منافع مشترک مهمی دارند. توسعه حکومت قانون، تقویت دمکراسی، و حفاظت از حقوق بشر، از آن جمله است. پرزیدنت اوباما و پرزیدنت مد ودی اف هر دو تشخیص می دهند که ایالات متحده و روسیه می توانند به کار با یکدیگر بسود مردم دو کشور ادامه دهند، در همین حال اختلافات خود را در شیوه ای باز، همراه با احترام متقابل کم کنند.

XS
SM
MD
LG