لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

راز شوک آور دختر یتیم در تازه ترین فیلم دلهره آور هالیوود


در تازه ترین محصول دلهره آورسینمای هالیوود، یک زوج خوش قلب و نیکوکار، دختر بچه یتیمی را به فرزندی قبول می کنند و ناگهان وقایع وحشتناک و ناراحت کننده ای برای آن ها و دیگر اعضای خانواده اتفاق می افتد. وقایعی اسرارآمیز که با یافتن اجساد مردگانی که هریک به نوعی با دخترک یتیم مرتبط اند این فیلم وحشت آور را به اوج دلهره و تعلیق می برد. با این حال هیچکس نمی تواند به عمق اسرارسیاه و پیچیده ای که در دل این دختر یتیم نهفته است پی ببرد.

در این فیلم که تازه ترین اثر کارگردان زاده بارسلونا، حامی کولت سرا به شمار می رود، دختر ۹ ساله ای به نام «استر» از اروپای شرقی به یتیم خانه ای در آمریکا فرستاده می شود. در آنجاست که او با کیت و جان که دو فرزند دارند و به دنبال فرزند خوانده ای می باشند آشنا می شود. برای این زوج، استر مودب، با استعداد، متین و آراسته هرچند کمی خشک و جدی و حتی از مد افتاده و محافظه کار به نظر می آید اما درنهایت انتخاب خوبی است.

اما هرآنچه ظاهرا خوب و شایسته به نظر می رسد، به زودی تبدیل به یک سری ماجراهای تاریک و کشنده می شود. استر کم کم به کنترل دو فرزند دیگر خانواده، دنی و ماکس می پردازد و سپس باعث ایجاد نفاق بین پدر و مادر خانواده می شود.

ایزابل فرمن ۱۲ ساله نقش «استر» را بازی می کند: «من باید خودم را واقعا آماده می کردم تا بتوانم به بهترین نحو شخصیت پیچیده و چند بعدی استر را ارائه بدهم. چرا که استر در داستان فیلم خودش نمی داند که فرد بدی است و کارهای بد و ناپسندی را انجام می دهد. او فکر می کند که در دنیایی قرار گرفته است که همه از او متنفرند و این که او باید این جهان نفرت بار و مردم آن را به خاطر این اشتباه بزرگ تنبیه کند.»

پیتر سارزگارد نقش جان (پدرخانواده) را بازی می کند. او می گوید عکس العمل پدر در این فیلم در مقابل وقایعی که می گذرد طبیعی است: «او مردی است که دوست ندارد راجع به مسایل زیاد صحبت کند و ترجیح می دهد بسیاری از چیزها را نا گفته بگذارد بلکه این چیزها خود به خود از میان برداشته شوند. او حتی به دختر بچه ای که به فرزند خواندگی قبول کرده جای زیادی برای اشتباه و انجام کارهای غلط می دهد. چرا که در نهایت فکر می کند خوب ما همه یک خانواده هستیم و همدیگر را دوست داریم و همه چیز بالاخره درست خواهد شد! شخصیت جان در واقع یک کانون خانوادگی نا مطمئن و نامطلوب را قبول می کند و هرچند می داند که همه چیز در حال فروپاشیدن است اما می خواهد احساس کند که به خاطر علاقه و نزدیک بودن خانواده به یکدیگر این مسایل می تواند نادیده گرفته شود.»

ورا فارمینگا، نقش کیت یا مادرخانواده را بازی می کند و نخستین کسی است که به این نتیجه می رسدکه همه وقایع وحشت آوری که اخیرا برای خانواده اتفاق افتاده می تواند زیر سرهمین استر کوچولو باشد: «این یک خانواده نا بسامان است که با ورود یک بچه دیگر نا بسامان تر می شود. شخصیت من هم در فیلم به همان اندازه شخصیت پیتر که نقش جان را بازی می کند می خواهد به صورتی با یک پانسمان کوچک این ناراحتی ها را ازمیان بردارد.»

کارگردان فیلم، حامی کولت سرا، داستان قوی فیلم «یتیم» و بازیگران برجسته ای که در آن نقش آفرینی کرده اند را عوامل مهم موفقیت این فیلم دلهره آور تازه می داند: «شخصیت های فیلم به خوبی پرورانده شده اند. زمینه داستان در این فیلم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عواملی در آن وجود دارد که به طور مکرر به سراغ شخصیت های فیلم می آیند و آن ها را دچار عذاب روحی می کنند و بالاخره ترس هایی که همه ما افراد بشر به صورت روزانه با آن سر و کله می زنیم و همین چیزهاست که فیلم را واقعا ترسناک کرده است. من فکر می کنم تماشاگر هنگام تماشای فیلم خودش را حقیقتا در غالب این شخصیت ها می بیند.»

جوئل سیلور، یکی از قدیمی ترین تهیه کنندگان فیلم های وحشت آور هالیوود به شمار می رود که این بار معتقد است فیلم «یتیم» یکی از ترسناک ترین فیلم هایی است که تا کنون ساخته شده است: «این یک فیلم خوب ترسناک است. داستان محکم و قابل قبول وحشت آوری دارد و همین طور که تماشاگر به تماشای آن می نشیند او را با خودبه داخل فیلم می کشاند و در نهایت تماشاگر کم کم بخشی از فیلم می شود و سپس وقایع پیش بینی نشده ای اتفاق می افتد که آن ها را دچار شوک و ناباوری می کند. برای همین هم این فیلم را نمی توان از نوع فیلم های وحشت آورشناخته شده و معمولی دانست.»

جوئل سیلوردرضمن از منتقدین سینمایی که پیش از آغاز نمایش این فیلم درباره آن نقدهایی خواهند نوشت درخواست کرده است که این وقایع شوک آور را برای خوانندگان خود یا همان تماشاگران احتمالی فیلم افشا نکنند: «من از شما خواهش می کنم که از افشای آن چرخش های مهم در فیلم خودداری کنید. من فکر می کنم تماشاگر باید به صورت عینی آن ها را تجربه کند و خواندن نکات مورد نظرشما می تواند جذابیت فیلم را برای آن ها ازبین ببرد.»

XS
SM
MD
LG