لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۰

کلینتون: عاملان خشونت علیه زنان در کنگو باید مجازات شوند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، خواهان پایان گرفتن تجاوز و حملات گسترده به زنان در جمهوری دمکراتیک کنگو شده است. خانم کلینتون این موضوع را روز سه شنبه در پی دیداری با ژورف کابیلا رییس جمهوری کنگو، در گوما مرکز استان «کی وو» در شمال کشور، عنوان کرد و گفت برای خشونت جنسی و مبتنی برجنسیت در منطقه نباید «مصونیتی» در کار باشد، و خواهان دستگیری، تعقیب و مجازات عاملان آن شد.

سازمان ملل متحد دست کم ۲۰۰ هزار مورد خشونت جنسی علیه زنان در منطقه را از سال ۱۹۹۶ ثبت کرده است. سازمان ملل متحد می گوید ستیزه گران و سربازان ارتش که برای سرکوب آنها اعزام می شوند، هر دو مسئول چنین حملاتی هستند.

پیشتر در روز سه شنبه، هیلاری کلینتون با قربانیان تجاوز جنسی در اردوگاهی که حدود ۱۸ هزار کنگویی درآن اقامت دارند دیدن کرد. او قرار بود پیش از آن که رهسپار نیجریه شود، به کینشازا پایتخت کنگو باز گردد.

کلینتون روز دوشنبه در سخنانی در جمع دانشجویان، خشونت در «کی وو» را «یکی از بزرگترین قساوت های بشریت» توصیف کرد. او همچنین از دانشجویان خواست صدای خود را علیه خشونت جنسی و فساد در کنگو بلند کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفری به هفت کشور آفریقایی به سر می برد. هدف این سفر، پیشبرد دموکراسی و توسعه و تقویت مناسبات آمریکا با قاره آفریقا توصیف شده است.

خانم کلینتون پس از کنگو و نیجریه، در لیبریه و کیبپ ورده توقف خواهد کرد، و سپس به واشنگتن بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG