لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

روسیه موشک های جدیدی تولید می کند


یک افسر ارشد ارتش روسیه می گوید کشور او برای مقابله با سیستم های موشکی فضا پایه که آمریکا ممکن است بزودی مستقر کند، موشک های جدیدی را طرح ریزی می کند.

خبرگزاری های روسیه به نقل از ژنرال آلکساندر زلین می گویند موشک های جدید از کشور در برابر حملات هوائی نیز دفاع خواهند کرد.

او، که روز سه شنبه در مسکو با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت ایالات متحده تا سال ۲۰۳۰سیستم های موشکی را که قادر خواهند بود به هدف هایی در هر نقظه روسیه حمله کنند، نصب خواهد کرد.

ژنرال زلین گفت سیستم موشکی جدید زمین به هوا ( اس – ۵۰۰) که در دست تولید است، قادر خواهد بود «تمام سیستم های موشکی بالستیک و پرتابه های دارای سرعت مافوق صوت را شکست دهد.»

روسیه و ایالات متحده در حال حاضر درباره پیمان جدید کاهش سلاح های اتمی استراتژیک مذاکره می کنند. قرار است این پیمان جانشین پیمان سال ۱۹۹۱، که در دسامبر سال جاری منقضی خواهد شد، شود.

مسکو با طرح های آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی زمین پایه در اروپای مرکزی بشدت مخالفت کرده است و می گوید این اقدام مسابقه تسلیحاتی جدیدی براه خواهد انداخت. مقامات آمریکایی تاکید کرده اند این سیستم، در لهستان و جمهوری چک، به هیچ وجه روسیه یا کشور دیگری را هدف نمی گیرد بلکه برای مقابله با هر حمله احتمالی از سوی کشورهایی مانند ایران مستقر می شود.

پرزیدنت اوباما هنوز اعلام نکرده است که آیا دولت او برنامه سپر دفاع موشکی را دنبال خواهد کرد یا نه.

XS
SM
MD
LG