لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

موج جدیدی از خشونت بخش هایی از افغانستان را فرا گرفت


موج جدیدی از خشونت بخش های جنوبی افغانستان را فرا گرفته است و بر شمار مرگ غیر نظامیان و سربازان ۹ روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افروه می شود.

مقامات افغانستان روز سه شنبه گفتند بمب گذاری های کنارجاده ای جداگانه خودروهای غیر نظامی در ایالت قندهار را هدف گرفت. یک پزشک در بیمارستان شهر قندهار می گوید ۹ تن، از جمله یک زن جان سپردند و حداقل چهار نفر دیگر مجروح شدند.

در این میان مقامات ناتو روز سه شنبه گفتند طی سه روز گذشته سه سرباز آمریکایی در «حوادث خصمانه» جداگانه در جنوب کشور کشته شدند.

چند هفته گذشته به ویژه برای سربازان غربی در افغانستان مرگبار بوده است، و تا کنون در ماه جاری تقریبا ۳۰ سرباز بین المللی کشته شده اند.

در ماه ژوئیه حداقل ۷۵ سرباز از آمریکا و دیگر نیروهای بین المللی کشته شدند، که به این ترتیب ماه ژوئیه مرگبارترین ماه از زمان حمله آمریکا برای سرنگونی طالبان در اواخر ۲۰۰۱ بود.

مقامات، شورشیان طالبان را که برای بازداشتن رای دهندگان از شرکت در انتخابات، بر حملات خود در سراسر کشور افزوده اند، مسئول می دانند.

با این حال، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه گفت او بر این عقیده است که انتخابات با آرامش برگزار خواهد شد. کرزی، که می خواهد بار دیگر انتخاب شود، جوانانی را که در یک گردهمایی در کابل حضور داشتند تشویق کرد با شرکت در انتخابات در به وجود آوردن آینده ای بهتر برای کشور سهیم شوند.

پیشتر، وزارت دفاع لهستان گفت یک سرباز لهستانی در افغانستان در تبادل تیراندازی با افراد طاللبان در روز دوشنبه کشته شد. نیروهای افغان گفتند در همین حمله حداقل سه سرباز افغان نیز کشته شدند. مقامات لهستان گفتند کاپیتان لهستانی پیش از آن که جسدش پیدا شود مفقود تلقی شده بود و چهار سرباز لهستانی نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG