لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

لاریجانی خواهان تحقیق در باره اتهام تجاوز به بازداشت شدگان است


علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی خواسته است درباره اتهامات تجاوز به بازداشت شدگان در زندان تحقیق شود.

مهدی کروبی، کاندیدای سابق ریاست جمهوری، این اتهام را در نامه ای برای اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عنوان کرد.

در جریان اعتراضات و تظاهرات پس از انتخابات، نیروهای امنیتی هزاران نفر را دستگیر کردند. یک سخنگوی دادگستری روز سه شنبه تعداد دستگیر شدگان را حدود ۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت ۳۷۰۰ نفر به سرعت آزاد شدند.

در این میان، علیرضا بهشتی، از مشاوران ارشد میر حسین موسوی می گوید او فهرست اسامی ۶۹ نفر از قربانیان را که بر اساس اطلاعات خانواده ها تهیه شده به مجلس شورای اسلامی داده است و مجلس درباره آن تحقیق خواهد کرد.

دولت ایران شمار کشته شدگان را کمتر از سی تن اعلام کرده است.

در این میان، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل خواهان برگزاری انتخابات جدید در ایران زیر نظر سازمان ملل متحد شده است.

عبادی که به کره حنوبی سفر کرده است، روز سه شنبه گفت چنین انتخاباتی می تواند به پایان گرفتن خشونتی که پس از انتخابات ۲۲ خرداد اتفاق افتاد کمک کند.

عبادی همچنین از بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد درخواست کرد برای دریافت اطلاعات دست اول درباره موارد نقض حفوق بشر به ایران سفر کند.

نیروهای امنیتی ایران هزاران تظاهر کننده را که می گویند انتخابات تقلبی بود دستگیر کرده اند. دولت همچنان می گوید انتخابات عادلانه برگزار شد.

یک سخنگوی دادگستری روز سه شنبه به خبرنگاران گفت نیروهای امنیتی حدود چهار هزار نفر را دستگیر کردند، اما ۳۷۰۰ نفر به سرعت آزاد شدند.

یک دادگاه ایران طی دو هفته گذشته ده ها نفر از بازداشت شدگان را به محاکمه کشیده است. عبادی گفت این دادگاه های جمعی، «محاکمات نمایشی است» که باید متوقف شود.

از جمله بازداشت شدگان، کلوتید رایس، معلم فرانسوی است. سفیر جمهوری اسلامی در فرانسه به رادیو فرانسه گفت تهران پیشنهاد کرده است رایس در جریان محاکمه در سفارت فرانسه در تهران اقامت کند. اما فرانسه هنوز پاسخ نداده است.

ایران روز سه شنبه «نازاک افشار» کارمند سفارت فرانسه را آزاد کرد. او یکی از متهمانی بود که در یک محاکمه جمعی به دادگاه کشیده شده اند.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه در یک بیانیه کتبی بار دیگر خواهان آزادی کلوتید رایس شد.

XS
SM
MD
LG