لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

باراک اوباما در نشست مکزیک درباره مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مناسبات تجاری گفت و گو کرد 


نشست کشورهای آمریکای شمالی که در شهر گوادالاخارا مکزیک برگزار می شود، روز دوشنبه نیز ادامه یافت. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای اولین بار است که در این نشست شرکت می کند. آنفلوآنزای خوکی، مناسبات اقتصادی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر مکزیک از محورهای مذاکرات شرکت کنندگان در این جلسه است.

انتظار می رود رهبران مکزیک، آمریکا و کانادا در این نشست درباره مبارزه با ویروس آنفلوآنزای خوکی به یک برنامه واحد برسند، هرچند به نظر می رسد که در موضوعات دیگر اتفاق نظر کمتری دارند.

فلیپه کالدرون، رییس جمهوری مکزیک شامگاه یکشنبه به باراک اوباما گفت آمریکا باید هرچه زودتر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری را که برای مبارزه با جرایم سازمان یافته وعده داده بود به مکزیک بپردازد. آمریکا در پرداخت یکصد میلیون دلار به مکزیک تعلل کرده زیرا برخی قانون گذاران آمریکایی درباره نقض حقوق بشر توسط ارتش مکزیک نگران هستند.

باراک اوباما در دیدار ۴۵ دقیقه ای خود با رییس جمهوری مکزیک، ضمن تاکید بر اهمیت حقوق بشر، از تلاش های مکزیک در مبارزه با کارتل های مواد مخدر حمایت کرد.

آقایان اوباما و کالدرون سپس با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا شام صرف کردند. رهبران سیاسی سه کشور ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک بار دیگر روز دوشنبه پیش از آن که اوباما مکزیک را به مقصد آمریکا ترک کند، ملاقات می کنند.

گسترش مناسبات اقتصادی سه جانبه، از جمله طرح های طولانی مدت میان این سه کشور است.

XS
SM
MD
LG