لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

آمریکا می گوید ایران تا پیش از سال ٢٠١٣ قادر به دست یابی به سلاح اتمی نخواهد بودبر اساس تحقیقات دفتر اطلاعاتی وزارت امور خارجه آمریکا، ایران تا پیش از سال ٢٠١٣ نمی تواند به اورانیوم غنی شده ای که برای تولید سلاح اتمی لازم است دست یابد.

نتیجه تحقیق گروه اطلاعاتی وزارت امور خارجه که در ماه آوریل به کنگره آمریکا ارائه شده بود این هفته بر اساس درخواست فدراسیون محققان آمریکایی و تحت قانون آزادی اطلاعات، از رده بندی محرمانه خارج شد.

در این گزارش تأکید شده است که میزان احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای، بر اساس ارزیابی توانایی های هسته ای ایران صورت گرفته و نه اراده سیاسی این کشور برای دست یافتن به این سلاح ها.

در گزارش همچنین آمده بعید است تا زمانی که فشارهای بین المللی بر ایران ادامه دارد ایران تصمیم به تولید اورانیوم برای سلاح های هسته ای بگیرد.

در بخش دیگری از گزارش ایران تهدیدی برای ثبات منطقه توصیف شده و آمده است که تهران پس از جنگ سال ٢٠٠٦ اسرائیل و حزب الله، سلاح ها و کمک های مالی بسیاری در اختیار حزب الله لبنان قرار داده و همچنین به توانایی موشکی حماس افزوده است.

ایالات متحده و متحدان غربی اش ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح های اتمی می کنند. جمهوری اسلامی تاکید دارد برنامه ی هسته ای اش با مقاصد صلح آمیز دنبال می شود.

XS
SM
MD
LG