لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

هیلاری کلینتون: زنان بیش از نیمی از قربانیان کار اجباری هستند


هیلاری کلینتون: زنان بیش از نیمی از قربانیان کار اجباری هستند
هیلاری کلینتون: زنان بیش از نیمی از قربانیان کار اجباری هستند

سازمان بین المللی کار یکی از نهادهای سازمان ملل متحد است که به مسائل مربوط به معیارهای کارگری، اشتغال و حفاظت اجتماعی می پردازد، و تخمین می زند ۵۶ درصد دست کم ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزارنفر از کسانی که در سراسر جهان به بردگی کشیده می شوند، زنان و دختران هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مقاله ای در واشنگتن پست نوشت:«بیش از نیمی از تمام قربانیان کار اجباری زنان و دختران هستند، که به عنوان مستخدم و کارگر در خانه ها یا کارگاه های فاقد معیارهای انسانی و بهداشتی به بردگی یا به روسپیگری کشیده می شوند. آنها نه فقط با از دست دادن آزادی شان، بلکه با حملات جنسی و آزارهای جسمی روبرو هستند.»

قاچاقچیان انسان در کمین افراد آسیب پذیر می نشینند، و زنان اغلب هدف های آسانی تلقی می شوند. قوانین و شیوه های اجتماعی و اقتصادی که علیه زنان تبعیض روا می دارند، بخش بزرگی از مشکل هستند. زنی که فقط از طریق یک قیّم مرد که درآمد، هویت، حق شهروندی و سلامت و رفاه جسمی او را کنترل می کند، بیشتر امکان دارد قربانی قاچاق انسان بشود. زن، اگر حمایت مرد از او محدود یا قطع شود، اغلب هیچ محافظت فردی یا شناسایی قانونی ندارد. امکانات و کوشش هایش برای استخدام و آموزش ممکن است نادیده گرفته شود، و امکان دارد جامعه او را طرد کند.

در جوامعی که زنان برای هر فعالیتی در خارج از خانه به اجازه شوهر نیاز دارند، اغلب وقتی بیوه می شوند در وضعیتی بسیار ناهنجار به سر می برند. زن بدون اجازه شوهر نمی تواند حساب بانکی داشته باشد، گذرنامه بگیرد یا استخدام شود. چنین زنی که برای تأمین نیازهای فرزندانش محتاج است کار کند، به طعمه آسانی برای قاچاقچیان تبدیل می شود.

قاچاقچیان خریداران آماده ای پیدا می کنند، نه فقط در شبکه های تجارت جنسی، بلکه در میان کارفرمایان رقیب که ترجیح می دهند از زنان قاچاق شده، که همیشه مطیع، ارزان و نرم شدنی هستند، برای انجام کارهای ساده و تکراری در کشاورزی، تولید مواد غذایی، و کلفتی در خانه ها استفاده کنند.

اغلب، قوانین ضعیف و نبود مجازات، استفاده از نیروی کار اجباری را بسیار ارزان می سازد. نبود حقوق مدافع زنان عامل اصلی آسیب پذیری آنها در برابر قاچاق است.

دولت ها با حفاظت از حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان و پیشبرد آنها، می توانند کار قاچاقچی ها را برای شکار طعمه هایشان دشوار تر کنند.

ایالات متحده در یافتن راه های جدید و مؤثرتر برای مقابله با بلای قاچاق زنان، به تقویت مشارکت با دولت ها و سازمان های سراسر جهان پای بند است.

XS
SM
MD
LG