لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

محاکمه دومین گروه بازداشت شدگان در ایران آغاز شد


در ایران، دومین محاکمه جمعی بازداشت شدگان سیاسی آغاز شده است، آنها به تحریک ناآرامی در جریان تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری متهم هستند.

کسانی که روز شنبه در دادگاه حضور یافتند، یک معلم فرانسوی، و یک کارمند ایرانی سفارت بریتانیا را شامل می شوند.

تصویرهایی که خبرگزاری دولتی ایران فرستاده اند، کلوتید رایس معلم ۲۴ ساله فرانسوی را در ردیف جلو در داگاه نشان می دهد. او به جاسوسی از طریق جمع آوری اطلاعات در باره اعتراضات، عسکبرداری و ارسال آنها به خارج متهم است. خبرگزاری ایرنا می گوید کلوتیلد رایس به «اشتباهاتش» اعتراف کرده است.

حسین رسام، کارمند ایرانی سفارت بریتانیا، که ماه پیش با سپردن وثیقه آزاد شد، نیز با اتهامات مشابهی روبرو است. گفته می شود او نیز اعترف کرده است که گزارش خبرهای را در باره ناآرامی ها به لندن می فرستاد. وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید محاکمه رسام «غیر قابل قبول» است و با اطمینان های گذشته مقامات ایران مغایرت دارد.

خبرگزاری دولتی ایران می گوید دادستان ها «بویژه بر نقش سفارت بریتانیا» در شورش های پس از انتخابات، و کوشش های غرب برای «سرنگونی دولت» تأکید گذاشتند.

میانه روها و اصلاح طلبان در ایران، جریان دادگاه را بعنوان «محاکمات نمایشی» محکوم کرده اند. گروه های طرفدار حقوق بر می گویند هر اعترافی با استفاده از تکنیک های بازجویی سخت گرفته شده است.

اتهامات علیه خارجیان و کارکنان سفارتخانه نشان می دهد ایران سعی دارد قدرت های خارجی، بویژه آمریکا و بریتانیا را در ناآرامی ها دخالت دهد. مقامات امنیتی در تهران، اعتراضاتی را که در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری براه افتاد، کوششی برای سرنگونی نظام اسلامی تصویب کرده اند.

یک هفته پیش، بیش از ۱۰۰ بازداشتی شامل روهای سیاسی برجسته و دیگر معترضین به انتخابات ریاست جمهوری، به اتهام سازمان دادن اعتراضات انبوه و توطئه چینی برای سرنگونی دولت، به دادگاه برده شدند.

در آن جسله، چندین رهبر برجسته اوپوزیسیون و اصلاح طلبان اتهامات قبلی خود در مورد تقلب در انتخابات را پس گرفتند.

محمد خاتمی و میرحسین موسوی محاکمات را محکوم کرده اند و می گوید اعترافات بازداشت شدگان معتبر نیست.

XS
SM
MD
LG