لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

رئیس جمهوی فیلیپین از کاخ سفید دیدار کرد


رئیس جمهوی فیلیپین از کاخ سفید دیدار کرد
رئیس جمهوی فیلیپین از کاخ سفید دیدار کرد

جمهوری فیلیپین، متحد نزدیک و دیرینه ایالات متحده آمریکا است. مناسبات آنها بر تعهدی مشترک به صلح، کامیابی، و ارزش های دمکراتیک، و نیز تماس های گسترده بین مردم دو کشور استوار است.

هردو، تاریخی طولانی از همکاری دارند. فیلیپن نهادها و شکل مردمی دولت خود را از روی مدل هایی آمریکایی آنها ساخت.

سربازان دو کشور در جریان جنگ جهانی دوم در کنار هم جنگیدند و از سال ۲۰۰۲، در جنگ با تروریسم در فیلیپین، که نگرانی دیرینه ای در آنجا بوده است ، همکاری کرده اند. ارتش فیلیپین با کمک آموزشی و تجهیزاتی ارتش آمریکا، پیروزی علیه گروه های تروریستی را که در تعدادی از جزایر جنوبی کشور فعالیت می کنند آغاز کرده، تهدید ناشی از آن را کاهش داده و ده ها افراطی را کشته یا دستگیر کرده است.

گلوریا ماکاپاگال – آرویو، رئیس جمهوری فیلیپین، اخیراً بعنوان نخستین رهبر یک کشور جنوب شرقی آسیا از زمان برگزیده شدن باراک اوباما به ریاست جمهوری آمر یکا، از کاخ سفید دیدن کرد. پرزیدنت اوباما به پرزیدنت ارویوو بخاطر پیشرفت دولت او در جنگ با تروریسم ، و گام هایی که اخیراً برای تجدید مذاکرات صلح با جبهه آزادیبخش اسلامی مورو در جزیره میندانائو برداشته است، تبریک گفت.

پزیدنت اوباما همچنین یاد آور شد که ایالات متحده در انتظار است با فیلیپن در مسئولیت جدید خود بعنوان هماهنگ کننده امور آمریکا در اتحادیه آسیای جنوب شرقی، که فیلیپین یک عضو بنیانگذار آن است، همکاری کند. بنابراین، فیلیپین در موقعیتی قرار دارد که نقش حتی مهمتری در منطقه ایفا کند، و در حالی که ایالات متحده به تعامل با کشورهای عضو اتحادیه ادامه میدهد، بازیگر عمده ای باشد. افزون بر این، سفیر فیلیپین - لی بران کاباک تو لان - رئیس کنفرانس بررسی پیمان ممنوعیت گسترش تسیلحات اتمی در سال ۲۰۱۰ خواهد بود. این پیمان، عامل مهمی در تقویت رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی بود، که هدف مشترک عمده ای برای هر دو کشور است.

پرزیدنت اوباما گفت:« مناسبات بین ایالات متحده و فیلیپین به سالها قبل باز می گردد. دوستی و ارتباطی است که نه فقط در پیمان ها و مناسبات تجارتی و نظامی، بلکه در ارتباط های شخصی که بین دو کشور وجود دارد، تقویت شد و بنابراین، ما دستور کار و برنامه مفصلی برای همکاری در کاهش تهدید تسلیحات اتمی، و بهبود مشارکت چند جانبه در آسیا داریم، تحولی که می تواند موجبات امنیت و کامیابی های بیشتری را برای تمام کشورها فراهم آورد».

XS
SM
MD
LG