لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

محاکمه دومین گروه معترضان به انتخابات آغاز شد


در ایران، یک هفته پس از نخستین جلسه محاکمه ۱۰۰ نفر از برخی چهره های میانه رو سیاسی و دیگر معترضین به انتخابات ریاست جمهوری، محاکمه دومین گروه بازداشت شدگان سیاسی آغاز شده است.

متهمینی که روز شنبه در دادگاه حضور یافتند، اصلاح طلبان و روزنامه نگاران ارشد، همراه با کلوتیلد رایس، معلم فرانسوی، و کارمندان ایرانی سفارتخانه های فرانسه و بریتانیا را شامل می شوند.

خانم رایس به «جمع آوری اطلاعات و تحریک شورشیان» متهم است.

حسین رسام، کارمند سفارت بریتانیا در تهران که ماه پیش با سپردن وثیقه آزاد شد، با اتهامات جاسوسی روبرو است. وزارت امور خارجه بریتانیا محاکمه او را «غیر قابل قبول» خوانده و گفته است این محاکمه مغایر با تضمین های پیشین مقامات ایران است.

خبرگزاری دولتی ایران می گوید دادستان ها «بویژه بر نقش سفارت بریتانیا» در شورش های پس از انتخابات در ایران و کوشش های غرب برای «سرنگونی دولت» تأکید گذاشتند.

یک هفته پیش، چندین تن از رهبران برجسته اوپوزیسیون و اصلاح طلبان اتهامات قبلی خود در مورد تقلب در انتخابات را پس گرفتند.
سازمان های طرفدار حقوق بشر می گویند پس گرفتن اتهامات و نیز اعتراف های این افراد، پس از بکار گرفتن روش های سخت و خشن بازجویی صورت گرفته است.

محمد خاتمی و میرحسین موسوی محاکمه ها را محکوم کرده می گویند اعترافات بازداشت شدگان معتبر نیست.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراض ها ، هزاران نفر را دستگیر کردند.

روز پنجشنبه، مقامات پلیس پذیرفتند که در بازداشتگاه کهریزک با زندانیان بدرفتاری شده است. آنها خواستند دو نگهبان به دلیل آزار جسمی زندانیان بدون مجوز تنبیه انضباطی شوند. آنها همچنین گفتند زندان شلوغ شده بود.

ماه پیش، آیت الله خامنه ای دستور داد بازداشتگاه کهریزک بدلیل نقض حقوق بازداشت شدگان بسته شود.

XS
SM
MD
LG